مشتری ها هنگام نصب سیستم هوشمندسازی ساختمان یا سیستم مدیریت انرژی ساختمان، کارآمدترین، اقتصادی ترین و سازگارترین را براساس شرایط محیطی موجود و با توجه به نیازهایشان را می‌‌خواهند. اما چگونه باید بین یک سیستم هوشمند سازی بی سیم یا با سیم را انتخاب کنیم؟ فرق این دو در چیست؟ و مزایای هر کدام در چیست؟

اختلاف هزینه هوشمند سازی بی سیم و با سیم

هنگام تصمیم گیری در مورد هوشمند سازی ساختمان، عامل اصلی برای انتخاب و نصب بدون در نظر گرفتن بهترین انتخاب، قضیه هزینه است.
هزینه نصب سیستم های هوشمند سازی بی سیم ساختمان و نوع با سیم تا حد زیادی توسط دو چیز تعیین می شود:
قطعات و نیروی کار.
اینها به نوبه خود تحت تأثیر مقیاس پروژه نصب هستند. هرچه این پروژه بزرگتر باشد ، به قطعات و احتمالا زمان و بودجه بیشتری نیاز خواهد داشت.

در حالی که قطعات سیستم های سیم دار کمتر از بیسیم است، هزینه های نصب سیستم های سیم دار به علت افزایش زمان ونیروی کار بیشتر برای سیم کشی افزایش چشم گیری خواهد داشت. هوشمند سازی با سیم برای پروژه ها یی در مقیاسه کوچک بسیار مناسب ترهستند.

در مقابل ، یک سیستم بی سیم تنها یک قطعه بیشتر، ماژول گیرنده اصلی نیاز دارد و به کابل کشی یا نصب طولانی نیاز نخواهد داشت. سنسورهای بی شماری می توانند با یک ماژول گیرنده کار کنند و بی سیم را به صرفه ترین راه حل برای پروژه های بزرگ با چند سنسور تبدیل می کند.
یک مثال معمول برای مقرون بصرفه بودن:

سنسورهای بیسیم علاوه بر یک ریسیور 30% ارزان تر از نصب کنترلرهای 4 سیم و سیم کشی رفت و برگشت.
12 سنسور بی سیم تقریبا 50٪ کمتر از سیستم سیمی قیمت دارند.
نصب 32 سنسور بی سیم بیش از 60٪ هزینه سیستم سیمی مقرون به صرفه تر است.

اما باید توجه داشت این قیمت ها ممکن است در کشور های مختلف متفاوت باشد. پس بهتر است برای بدست آوردن قیمت دقیق با ما تماس بگیرید.

مزایای فنی هر کدام چیست؟

“اگر هزینه را در نظر نگیریم – کدام یک در واقع بهتر کار خواهد کرد؟”
اگر هزینه مانعی نباشد، برای هر پروژه عملکرد سیستم و قابل استفاده بودن جزوه موارد اصلی است. بنابراین به مزایای فنی و معایب هوشمند سازی با سیم و بی سیم می‌پردازیم:
به طور مثال سنسور های دما بیسیم شامل یک عنصر سنسور ترمیستورو ترنسمیتر است. هر دو در یک جعبه با قابلیت نصب بر روی دیوار قرار دارند و حداکثر 50 سنسور می توانند با یک واحد گیرنده بیسیم در تماس باشند.

علاوه بر مزیت ذکر شده استفاده از بی سیم برای پروژه های در مقیاس بزرگ، یک واحد گیرنده منفرد می تواند تا 100 متر از سنسورها فاصله داشته باشد ، بنابراین از نظر فنی سیستم بی سیم می تواند یک راه حل بسیار انعطاف پذیر ارائه دهد.

اما به طور ‌کلی سیستم های بی سیم می‌توانند مستعد اختلالات سیگنالی باشند که راه حل هایی برای رفع این مشکل می‌توان در نطر گرفت.

کلام آخر

قبل از تصمیم گیری ، ابتدا ساختمانها باید مورد بررسی قرار گیرند تا مناسب ترین راه حل را تعیین شود. توصیه می شود تست کنید که چگونه سیگنالهای بی سیم در خانه شما دریافت می شوند و احتمال بروز اختلال در چه مواردی است. در صورت بروز این مسئله، سیم ممکن است تنها گزینه شما باشد. پس از این انتخاب سیستم صحیح BMS به اندازه و میزان استفاده از ساختمان، مقیاس پروژه و بودجه بستگی دارد. به عنوان یک قاعده کلی ، پروژه های گسترده تر بزرگتر به بهترین وجه مناسب راه حل های بی سیم هستند..