یکی از معروف ترین ضرب المثل هایی که هر فردی آن را شنیده است «چهار دیواری اختیاری» می باشد که با باور به همین جمله در حال پیش بردن کارهای خود هستند. چیزی که وجود دارد این است که چند درصد از افراد به این جمله اعتقاد دارند و یا چه درصدی از اشخاص این ضرب المثل را باور ندارند. با پیش بردن کارها به آن سمتی که دلخواه هر فردی می باشد، جز آزار و اذیت چیزی را عاید دیگران نمی کند. از این رو در فرهنگی به نام «آپارتمان نشینی» رعایت هر آنچه که کوچک ترین آزاری به دیگران نرساند، یکی از الزامات به خصوص است. قوانین ویژه ای در ساختمان ها وجود دارند که بخش اعظمی از آن ها مرتبط به قسمت های مشاع ساختمان است. در این مقاله قصد داریم شمارا با مشاعات ساختمان و قوانین مرتبط با آن آشنا کنیم.

با مشاعات ساختمان آشنا شوید

پیش از اینکه شروع به رعایت کردن قوانین موجود در یک ساختمان کنید، باید با مشاعات آن آشنایی کامل را داشته باشید. به طور کلی مشاعات ساختمان شامل موارد زیر هستند:

 • زمین ساختمان
 • پشت بام
 • آسانسور
 • درب ورودی
 • راهرو و پله ها
 • پنجره های راهرو
 • پارکینگ اضافی –
 • ورودی پارکینگ
 • شوفاژ خانه – حیاط
 • تاسیسات و سیستم‌های مشترک
 • انشعابات مشترک
 • باغچه
 • لابی

موارد ذکر شده جزو انشعاباتی هستند که به صورت عمومی استفاده می شوند. از این رو باید به قوانین عمومیت توجه ویژه ای را داشت. این بخش ها مواردی هستند که در هیچ کدام یک از سندهای ملکی موجود، مالکیتی بر آن ها وجود ندارد. دلیل آن نیز این می باشد که تمامی افراد ساکن در یک ساختمان حق استفاده عمومی از آن را بر عهده دارند. به همین علت تنظیم سند هیچ معنایی ندارد.

قوانین مشاعات ساختمان

قوانینی که در مورد حیاط مشاع وضع شده اند را بدانید

حیاط یکی از بخش های مختلف یک خانه می تواند باشد که بودنش زمینه ساز انجام بسیاری از کارهاست. ولی نحوه استفاده از حیاط در خانه هایی که به صورت تک واحدی هستند با ساختمان هایی که افراد زیادی را در دل خود جای داده اند، کاملا متفاوت می باشد. به همین دلیل اگر قصد اقامت در ساختمان های چند واحدی را دارید، پیش از نقل مکان باید با قوانین مربوط به آن به طور کامل آشناییت پیدا کنید که حیاط نمونه ای از مواردی است که خواستار توجه بسیار است. حیاط در یک ساختمان چند واحد به صورت عمومی بوده است به همین علت نمی توان سند ملکی خاصی را برای آن تنظیم نمود. هر گونه استفاده شخصی از حیاط در بین تخلفات ساختمانی به حساب خواهد آمد. از این رو در نحوه استفاده از آن باید نهایت سعی و تلاش خود را به کار برد.

اگر فردی بخواهد از حیاط مشاع به عنوان یک انباری استفاده نماید، به گونه ای که تمامی وسایل او، در این مکان جای گیرد، احتمال بالایی وجود دارد که باعث آزار و اذیت ساکنین دیگر شوند و در رفت و آمد آن ها تداخل بسیاری را ایجاد نمایند. در این صورت افراد حق این را دارند که شکایت لازم را به منظور رسیدن به آرامش و راحتی تنظیم نمایند.

همچنین این روزها افراد تمایل زیادی به نگهداری انواع حیوانات خانگی دارند. اگر ساختمان ها به صورت چند واحدی باشند قضیه نگهداری حیوانات کمی پیچیده خواهد شد. هیچ فردی به هیچ عنوان اجازه این را ندارد که از حیوانی در حیاط مشاع مراقبت نماید. زیرا علاوه بر موضوعات بهداشتی، باعث ایجاد رعب و وحشت نیز بر بسیاری از افراد خواهد گردید.

یکی دیگر از مشکلاتی که در حیاط مشاع وجود دارد، هزینه های جانبی است که ممکن است پیش آیند. هزینه ها دارای مباحث جداگانه ای می باشد که در ادامه به طور کلی به بررسی آن ها خواهیم پرداخت ولی چیزی که در رابطه با این موضوع وجود دارد، مشکلاتی هستند که متحمل حیاط مشاع خواهند شد. اگر خساراتی بر این مکان به وجود آیند، هیچ کدام یک از افراد اجازه تعمیر را ندارد. تنها در صورتی یک فرد می تواند به جبران خسارات وارده بپردازد که با رضایت تمامی افراد همراه باشد.

پشت بام; پر مشکل ترین مشاع ساختمان

پشت بام مکانی است که افراد ساکن در یک ساختمان برنامه های مختلفی را برای آن دارند. از این برنامه ها می توان به تبدیل نمودن پشت بام به یک مکان راحت برای گذراندن برخی از اوقات فراغت اشاره کرد. دلیل وجود این برنامه ها این است که بسیاری از ساختمان ها از حیاط بهره مند نیستند. به همین علت افراد سعی در این دارند که پشت بام  را که عموما استفاده زیادی نمی شود، به مکانی دیگر تبدیل کنند. مکانی برای نگه داری حیوانات نیز از دیگر برنامه هایی است که افراد نسبت به پشت بام مشاع در سر دارند. تمامی این برنامه ریزی ها امکان پذیر خواهد بود ولی تا زمانی که تمامی افراد نسبت به آن رضایت نداشته باشند، این امر محقق نخواهد شد.

ساختمانی را تصور کنید که صد نفر در آن سکونت دارند. اگر نود و نه نفر افراد تمایل به ساخت مکان های مختلف و یا گذاشتن اشیا اضافی داشته باشند و تنها یک نفر باقی مانده عدم رضایت خود را نشان دهد، در آن صورت این کار نباید انجام شود. در صورت نادیده گرفته شدن رای یک نفر، فرد حق دارد که از ساکنین دیگر شکایت نماید. زیرا باعث تجاوز به حریم شخصی او شده اند.

هزینه هایی هم که در مورد مخارج پشت بام وجود دارد به صورت یکسان باید بین تمامی اعضا تقسیم  شود و کسی حق سرپیچی و یا پرداخت نکردن آن ها را ندارد و به اصطلاح نمی تواند افراد دیگر را دور بزند.

کسانی که در ساختمان ها زندگی می کنند در هنگام نزدیک شدن به روزهای عید با مشکلات مختلفی رو به رو می شوند. زیرا به علت کمبود فضا برای شستن برخی اقلام خود با مشکلاتی رو به خواهند شد. از این وسایل می توان به فرش اشاره کرد که اکثریت اهالی قصد شستن آن را دارند. به همین علت راهی جز پشت بام به ذهنشان نمی رسد. استفاده شخصی بدین روش از پشت بام مشاع کاملا غیر قانونی است و همچین کارهایی نباید انجام گیرد. زیر علاوه بر ایجاد سر  و صدا و کثیفی، امکان آسیب وارد شدن به پشت بام نیز وجود خواهد داشت. زیرا در یک بازه طولانی رطوبت باعث خرابی سطوح خواهد شد.

پارکینگ; دیگر مشاع پر حاشیه

پارکینگ از جمله مشاعاتی می باشد که بسیاری از افراد بر سر مکان آن اختلافاتی را با یک دیگر دارند. پارکینگ مشاع دارای قوانینی بوده است که رعایت نمودن تمامی آن ها بر تمامی افراد واجب بوده است. در بسیاری از ساختمان ها به منظور رعایت نظم بیشتر و جلوگیری از اختلافات احتمالی، برای هر ماشینی جای مخصوصی در نظر گرفته می شود. در صورتی که فرد صاحب ماشین برای مدتی در ساختمان سکونت نداشته باشد، باقی افراد حقی بر استفاده از آن را دارد. فقط تحت عنوان شرایطی می توانند از آن بهره ببرند. به گونه ای که اجازه را از فرد گرفته باشند. همچنین فرد می تواند مبلغی را به عنوان اجاره دریافت نماید که کاملا قانونی بوده است. در صورتی که هیچ کدام یک از این قوانین رعایت نشده باشد، فرد می تواند شکایت نامه ای را بنویسد و در ازای هر روز مبلغی را بگیرد.

همچنین اگر هیچ کدام یک از افراد مکان شخصی را برای جای پارک خودرویشان انتخاب نکرده باشد،  هیچ فردی نمی تواند مالکیتی بر بخشی از پارکینگ داشته باشد.

یکی از مشکلاتی که هر ساختمانی با آن دیگر می باشد، افرادی هستند که صاحب ماشین شخصی نیستند. از این رو می خواهند بخشی از پارکینگ را به انباری تبدیل کنند. در صورت نداشتن خودرو نیز فرد نمی تواند هیچ گونه مالکیت را بر بخشی از پارکینگ داشته باشد.

شاید بارها نام پارکینگ مزاحم را شنیده باشید اما اطلاعاتی در مورد آن در دستتان نباشد. اگر در ساختمان های چند واحدی ساکن هستید، باید با آن آشنایی کامل داشته باشید. پارکینگ مزاحم بدین صورت است که راه دیگر خودروها برای خروج گرفته می شود و در ابتدا فرد دیگر باید خودرو خود را جابه جا نماید تا باقی افراد بتوانند به راحتی از پارکینگ به سمت بیرون بروند. همچین هزینه ای که برای این نوع پارکنیگ در نظر گرفته می شود، پایین تر از انواع دیگر است. همچنین اگر افراد ساکن در یک ساختمان به نتیجه واگذاری پارکینگ مزاحم برسند، ارگان و سازمان های دیگر نمی توانند دخالتی بر این موضوع داشته باشند؛ ولی اگر به هیچ توافقی در این مورد نرسیده باشند، آنگاه شهرداری می توانند قوانینی را در این مورد برای ساکنین وضع نماید. بدین گونه که به نوبت و به صورت قراردادی هر یک از افراد مشمول این پارکینگ خواهند شد.

قوانین مشاعات ساختمان از جمله پارکینگ

نمای مشاع ساختمان; زیبایی بخش ساختمان

هر فردی خواهان زیبایی‌های بسیاری در هر بخشی از خانه خود می باشد و نمای ساختمان نیز در بین این موارد قرار می گیرد. نمای ساختمان به صورت مشاع بوده است و هر گونه ایجاد تغییر در وضع آن نیازمند کسب رضایت از تمامی افراد است. این بخش به علت جنبه زیبایی که دارد برای تمامی افراد بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین علت قوانین موجود در آن نیز بسیار اصولی و کاربردی خواهد بود. اگر هر کدام از بخش های واحد شما دارای نمای بیرونی باشد، نمی توانید اقدام به تغییر آن نمایید. اگر رضایت دیگر ساکنین را داشته باشید، مانعی نخواهد داشت.

این روزها کسب و کارهای خانگی رونق زیادی را در بازار درآمدی به دست آورده اند. از این رو افراد برای جذب مشتریان به خود اقدام به تهیه انواع بنرهای تبلیغاتی نموده اند. در صورت کسب اجازه افراد نیز این کار امکان پذیر نخواهید بود. زیرا شهرداری اجازه نصب هیچگونه بنر شخصی را به افراد نمی دهد.

در کل هر آنچه که باعث زیبایی بخشی در یک ساختمان می شود، در بین نمای مشاع قرار می گیرد. درب های ورودی، حفاظ ها، درب های هر واحد و نرده ها در بین این نماها قرار می گیرد. هر چند درب واحد در بین املاک شخصی به حساب می آید ولی در صورت داشتن رنگی متمایز باعث از بین رفتن هارمونی رنگ با دیگر وسیله های خواهد شد. از این رو زیبایی اولیه راهروها از بین خواهد رفت.

پس هر گونه تغییر در ابتدا باید با رضایت دیگر افراد باشد و سپس آن ها را اعمال نمود.

فروش مشاعات ساختمان; قانونی یا غیر قانونی

مشاعات ساختمان به آن دسته از مکان هایی اطلاق می شوند که به صورت عمومی استفاده می گردند؛ به همین علت نمی توان از هیچ کدام یک از آن ها بهره شخصی برد. یکی از سوالاتی که برای تمامی افراد پیش می آید این است که آیا می توان مشاعات ساختمان را به فروش رساند یا خیر؟

جواب هیچ سوالی آشکارتر از این موضوع نمی باشد. به فروش رساندن مشاعات ساختمان مانند این است که بخواهید یکی از اموال عمومی که در خیابان ها وجود دارند را به شخصی با دریافت مقدار هزینه ای واگذار کنید. پس این کار به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد و در صورت انجام این کار فرد دچار تخلف شده است و یک کار غیر قانونی را به انجام رسانده است.

تصرف و یا عدم رعایت قوانین مشاعات ساختمان با خود مجازات را به همراه دارد

مجازات همیشه به این موضوع اطلاق نمی شود که فرد دچار یک خطای بسیار بزرگ از جمله دزدی و یا قتل شود. انجام دادن بسیاری از کارهای کوچک که سرپیچی از قوانین را با خود به همراه دارد، به طور حتم مجازات هایی نیز برای آن در نظر گرفته شده است مانند بی‌توجهی به قوانین مشاعات ساختمان.

اگر فردی مکان عمومی که در بین مشاعات ساختمان به حساب می آید را به تصرف خود در آورد، در این صورت مرتکب سرپیچی از قوانین موجود شده است. به عنوان مثال اگر با گذاشتن کفش ها در راهرو و یا دیگر وسیله های شخصی خود در پارکینگ، حیاط خلوت و یا پشت بام مقدمات آزار و اذیت دیگران را فراهم گرده باشد، در این صورت افراد دیگر می توانند یک شکایت نامه را تنظیم نمایند. قبل از خرید خانه نکات را با را بدقت بررسی کنید.

همچین تمام هزینه هایی که در مورد مشاعات ساختمان وجود دارد، به طور یکسان بین تمامی افراد تقسیم می شود. هر فردی از پرداخت هزینه امتناع ورزد، مدیر آن ساختمان می تواند فرصت چند روزه را به فرد برای پرداخت تمامی هزینه ها بدهد، در غیر این صورت می تواند به طور کاملا قانونی شکایت خود را رو به جلو ببرد.

جمع بندی

آپارتمان نشینی و یا استفاده از ساختمان های چند واحدی با خود قوانین مختلفی را به همراه می آورد. از این رو برای داشتن یک زندگی آرام و به دور از هر دغدغه باید با تمام استانداردهایی که در یک ساختمان وجود دارند، آگاه شوید. بدون شک پیدا کردن آگاهی نسبت به هر چیزی می تواند افراد را به سمت یک زندگی ایده آل و به دور از هر گونه هیاهویی بکشاند. رعایت مشاعات ساختمان نیز در بین همین موارد قرار می گیرد که مستلزم همکاری تمام افراد است.