وکالتنامه در بین عقودی قرار می گیرد که در نحوه انجام آن باید به نکات بی شماری توجه نمود. وکالتنامه می تواند در زمینه های مختلفی صورت گیرد. به گونه ای که در دفتر‌خانه هر آنچه نیاز باید قید خواهد شد تا بعدها مشکلی برای هیچ کدام از طرفین پیش نیاید. نکته ای که باید این افراد به آن توجه کنند این است که در صورت مرگ یکی از طرفین، وکالتنامه به طور کامل پایان خواهد یافت. البته عزل وکالتنامه تنها با فرا رسیدن مرگ صورت نمی پذیرد و موارد گسترده تری را به خود اختصاص می دهد. اگر وکیل و یا موکل به جنون دچار شوند و یا هر کدام از آن ها عقدی با مضمونیت استعفا بنویسند و تحویل دفاترخانه دهند، در آن صورت نیز به طور کلی وکالتنامه تمام خواهد شد و هیچ کدام یک از طرفین هیچ گونه حق و حقوقی در رابطه با آن ندارند.

وکیل و موکل دو نام آشنا برای هر شخصی می تواند باشد و ممکن است در فهم آن دچار مشکل شوند. به همین علت باید گفت تصور کنید که شما می خواهید به کسی وکالت دهید تا برای شما یک خانه را خریداری نماید در این صورت شما عمل وکالت دادن را انجام دهید و به اصطلاح موکل خوانده می شوید و طرف مقابل شما تحت عنوان وکیل یاد می شود و باید کار وکالت داده شما را به انجام برساند.

آیا وکالتنامه با فوت باطل می شود؟

باطل شدن وکالتنامه در صورت فوت موردی بود که به آن اشاره جزئی گردید. به این گونه که در هر شرایطی این وکالت فسخ خواهد شد و هیچگونه تبصره ای در آن موجود نمی باشد. پس اگر خریداری اقدام به تهیه و خرید چیزی نموده است، با فوت وکیل دیگر نمی تواند هیچ گونه سندی را به نام خود بزند. در آن صورت به منظور تنظیم نمودن سند نیاز است تا وارثین فرد متوفی برای این عمل اقدام نمایند.

هنگامی که فرد که به عنوان وکیل خوانده می شده است، فوت شود، در تنظیم سند با استفاده از وارثین خود مشکلاتی را با خود به همراه می آورد. همچنین زمان بر بودن آن از دیگر مواردی است که بیش از هر چیزی افراد را اذیت می کند.

چگونگی ابطال وکالتنامه بلاعزل

بعضی از افراد پس از عقد قرار داد و مشخص کردن شخصی برای سپردن وکالت بلاعزل در صدد فسخ و با طل نمودن آن هستند. به همین باید با شرایط موجود در آن و چگونگی ابطال وکالت بلاعزل آشنایی پیدا کنند و همه از همه نکات اطلاع یابند.

ابطال نمودن وکالت بلاعزل به دو صورت امکان پذیر است. اگر موکل وکیل خود را عزل نماید، در این صورت عقد وکالت به طور کامل باطل خواهد شد و هیچگونه رسمیتی نخواهد داشت. پس از آن وکیل نیز می تواند استعفای خود را بنویسد و تحویل دفترخانه های موجود بدهد. وکالت بلاعزل در بین وکالت هایی قرار دارد که خود موکل می تواند در هر زمان که بخواهد آن را فسخ و باطل نماید و به اصطلاح وکیل خود را عزل نماید. البته این نکته را به یاد داشته باشید که وکیل در هر زمان که بخواهد می تواند از سمت خود استعفا دهد. این ها عوامل طبیعی ای بودند که به واسطه آن ها می توان ابطال وکالت بلاعزل را به انجام رساند.

نکات وکالتنامه بلاعزل

وکالت بلاعزل می تواند محاسن و امتیازات بسیاری را با خود به همراه داشته باشد اما در مواقعی برای افراد مشکلات بیشماری را به همراه دارد. به همین علت دو طرفیت قرار داد باید به نکات موجود در آن نهایت دقت و توجه را نشان دهند تا خود را از موانع پیش رو رهایی بخشند. دلیل این همه دقت و توجه این است که با وجود وکالت بلاعزل تا به حال کلاهبرداری های بسیاری انجام شده است. به همین علت به عنوان وکیل و یا موکل نیاز است تا نکات زیر را فراموش نکنید:

 • در ابتدا این نکته را در نظر داشته باشید که وکالت بلاعزل برای موارد جزئی به کار می رود و نباید کلیتی را به خود اختصاص داده باشد.
 • در هنگام بستن عقد وکالت بلاعزل به دقت تمام نکات آورده شده را مطالعه کنید و ملاحظات لازم را در آن انجام دهید.
 • همچنین اگر به عنوان وکیل و یا موکل درخواستی را در نظر دارید باید به صورت کامل در شرایط ضمن عقد یادداشت کنید تا بعدها دچار هیچگونه مشکلی نشوید.
 • اگر می خواهید وکالت بلاعزل را بنویسید به طور حتم باید دفاتر اسنادخانه رسمی مراجعه کنید. رسمیت داشتن این دفترخانه ها مهم ترین چیزی هستند که باید بدان توجه داشت. در هنگام نوشتن وکالت بلاعزل باید مدارکی همچون شناسنامه و کارت ملی خود را به همراه داشته باشید تا عملیات رونوشت به درستی و به سرعت انجام گیرد.
 • همچنین در مواقعی و طبق توافق طرفین، وکالت بلاعزل می تواند به یک وکیل شخص ثالث واگذار شود. در آن صورت باید شرایط ضمن آن اقاله شود. در آن صورت وکیل شخص ثالث از قدرت بالایی برخوردار نمی باشد و نمی تواند هیچگونه ممانعتی در رابطه با شرایط موجود از خود نشان دهد.

دادخواست ابطال وکالتنامه بلاعزل

وکالت بلاعزل در دو صورت می تواند باطل گردد. دادخواست ابطال وکالت نامه بلاعزل باید به دفاتر و اسنادخانه های رسمی ارجاع داده شود. اگر وکیلی بخواهد تا وکالت بلاعزل خود را باطل و فسخ نماید، باید در یکی از دفترخانه ها حضور فیزیکی پیدا کند و استعفای خود را بنویسد. در آن صورت این وکالت هیچ جنبه قانونی ندارد و کاملا بی اثر گردیده است.

گاهی اوقات نیز در هنگام دادخواست ابطال وکالت نامه بلاعزل افراد با مشکلاتی رو به رو می شوند و این ادعا را دارند که هیچ گونه عقدی بین دو طرف منعقد نشده است. در این صورت با استفاده از مدارک و شهودی که موجود هستند می تواند این ادعا را رد نمود. در این صورت فرد باید به دادگاه مراجه نماید و در آن جا دادخواست ابطال وکالت را بدهد. به منظور این دادخواست نیاز به تهیه برخی مدارک است. مدارکی که مستلزم تهیه و جمع آوری آن هستید، شامل موارد زیر می باشند:

 • تمام مدارک شناسایی که نشان دهنده هویت شما می باشد، از جمله شناسنامه و کارت ملی
 • اشتشهادنامه و گواهی شهود
 • وکالت نامه ای که نشان دهنده درخواست ابطال نامه باشد.
 • در نهایت تمامی مدارکی که با موضوع مرتبط هستند.

وظایف دفاتر ثبت اسناد در تنظیم سند وکالت 

دفاتر ثبت اسناد در هنگام تنظیم سند وکالت وظایفی را بر عهده دارند که باید به خوبی از پس آن ها بر آیند و به درستی آن ها را به انجام برسانند.  این وظایف به شرح زیر می باشند:

 • اسناد موجود باید مطابق با مقررات قانونی ثبت شوند.
 • اسناد ثبت شده باید دارای مواد مصدق باشند که این دفاتر وظیفه ارائه آن را برعهده دارند.
 • صحت امضا باید توسط دفتاتر ثبت اسناد به تصدیق کامل برسد.
 • همچنین اسناد امانتی سپرده شده به آن ها باید قبول و حفظ شوند.
 • رضایت نامه و تعهد نامه باید ثبت گردند.

جمع بندی

عالم و دنیای مربوط به زمینه های حقوقی و وکالتی بسیار متفاوت می باشد و دردسرهای بسیاری را به خود اختصاص داده اند. وکالت بلاعزل که در این موارد قرار گرفته است شرایط متفاوتی را می طلبد و رعایت نکات موجود در آن از مهم ترین مواردی هستند که در مباحث بالا به طور کامل به آن ها پرداخته گردید. به همین منظور می توانید به وکلا گروه راشا و دفاتر بسیار کاربلد و رسمی مراجع نمایید تا هیچ گونه مشکلی گریبان گیر شما نگردد.