آیا شما هم از دسته افرادی هستید که برای بازدید و ارزیابی ملکی که قرار است برای چندین سال تبدیل به محل سکونت شما شود فقط چند دقیقه زمان صرف می‌کنید و به گفته های فروشنده و یا مشاور املاک اکتفا می‌کنید؟ بعضی از مشتریان این اشتباه را مرتکب می‌شوند و بسیاری از نکات مهم در خرید خانه را بدقت بررسی نمی‌کنند و با گذشت مدتی حسرت این اشتباه را می‌خورند. ما در این مقاله تصمیم داریم معیار های مهم در خرید خانه یا آپارتمان که حتما باید در نظر داشته باشید را یادآور شویم تا بعد از خرید ملک مورد نظر، از خریدتان راضی باشید.

1- خرید خانه هایی که وام دارند

امروزه به علت کمبود بودجه مالی و از طرفی افزایش تورم در کشور، افراد زیادی برای خریدن خانه خود به آپارتمان یا خانه وام دار روی می آورند. که این نوع معامله شرایط خاص خود را دارد و دارای یک سری نکات حقوقی است که بهتر است قبل از اقدام به خرید این نوع خانه، آن ها را در نظر داشته باشید و بعد از آن تصمیم به خرید بگیرید.

 • این نوع ملک سند رسمی ندارد و خریدار تا زمانی که اقساط وام را تسویه نکند مالک رسمی ملک نیست و حق فروش ملک را ندارد.
 • امکان سوء استفاده در این معاملات زیاد است. چون فروشنده می تواند بدون اطلاع خریدار با دادن یک وکالت بلاعزل به چند خریدار، ملک را همزمان به چند نفر بفروشد!!
 • وکالت نامه تا زمانی که شخص وکالت دهنده در قید حیات است اعتبار دارد. یعنی اگر فروشنده فوت کند دیگر آن وکالت نامه ای که به خریدار داده است اعتباری ندارد و وارثین فروشنده می توانند ادعا کنند که این وکالت نامه باطل و ارزشی ندارد!

2- رشد بالقوه سرمایه گذاری خرید خانه خود را بشناسید.

یکی از نکات مهم قبل از خرید خانه این است که شما از ارزش واقعی هر ملکی که خریداری می کنید مطلع باشید و پتانسیل سرمایه‌گذاری آن را بشناسید.با توجه به این که این مساله با توجه به تورم زیاد در کشور ما بسیار مهم است ما در یک مقاله دیگر به مواردی که چه خانه هایی احتمالا بیشترین رشد قیمتی را خواهتد داشت پرداخته ایم. برای خواندن این مقاله روی اینجا کلیک کنید.

3- قدرالسهم آپارتمان را محاسبه کنید.

منظور از قدرالسهم یک آپارتمان این است که اگر ساختمانی که آپارتمان در آن واقع است را در نظر نگیریم میزان سهم شما از زمین آن چقدر خواهد شد. برای محاسبه قدرالسهم نسبت متراژ آپارتمان به کل زیربنا را باید بدست بیاورید. این عدد میزان نسبیت مالکیت شما را در زمین یا همان قدرالسهم را به شما می‌گوید. یکی از مسائلی که معمولاً درباره‌ی قدرالسهم مشکل‌ساز می‌شود، فقدان قوانین مصوب و اسناد قانونی مربوطه است. به همین خاطر لازم است به هنگام خرید آپارتمان از نظرات یک کارشناس یا مشاور حقوقی استفاده شود تا هرگونه مشکل احتمالی به حداقل برسد.

4- آیا سازه‌ی ساختمان سالم است؟

در این مورد قبل از خرید خانه و هنگام بازرسی باید به دنبال ترک‌های بزرگ باشید، هرچند نباید از ترک‌های ریز نیز غافل شد. به خصوص در قسمت‌هایی مانند دیوارهای تراس، پنجره‌های جلو آمده و هر قسمتی که در امتداد سازه اصلی ساخته شده است و امکان فروریختن و جدا شدن از سازه اصلی را دارد با دقت بیشتری بررسی کنیم. زمانی که به دنبال مشکلات یک خانه می‌گردید می‌توانید از صاحب خانه خود پرس و جو کنید و سپس ادامه این کار را بر عهده‌ی یک ارزیاب متخصص و مورد اطمینان قرار دهید تا تحقیقات خود را بر روی مشکلات احتمالی انجام دهد. شما در حد دانش خود امکان بررسی مشکلات را دارید در حالی که یک ارزیاب حرفه‌ای و با تجربه برای پیدا کردن مشکلات آموزش دیده است.

5- قبل خرید خانه محله و محیط اطراف را به دقت بررسی کنید.

اگر شما از یک ملک خوشتان آمد زمان دیگری از روز را برای بازدید از آن ملک مشخص کنید و کمی بیشتر روی محیط اطراف ملک حساسیت نشان دهید و بیشتر تحقیق کنید. هنگام بازدید اگر برایتان مقدور است شخص دیگری را نیز همراه خود ببرید، چرا که ممکن است نکاتی که از چشم شما دور مانده را بررسی نماید. ما یکسری نکات را قیل از خرید خانه یا آپارتمان و هر نوع ملکی به شما یادآور می‌‌شویم که شاید برای شما مهم باشد و فقدان هر کدام از این موارد ممکن است در آینده به شما حس خوشایندی ندهد.

 • آیا در اطراف خانه مکان‌هایی وجود دارد که هرروز جمعیت زیادی به آن مراجعه کنند و شلوغی و ترافیک آن آزاردهنده باشد؟
 • در اطراف خانه خیابان و بزرگراه‌های پرتردد و پر سروصدا و یا ریل قطار وجود دارد؟
 • آیا زیر یک مسیر پروازی قرار گرفته است؟
 • آیا به محل تخلیه زباله نزدیک است و بوی نامطبوع قابل استشمام است؟
 • آیا نزدیک مدرسه‌ای قرار دارد که در زمان اوج رفت و آمد دانش آموزان رفت و آمد شما را مختل نماید؟
 • و مهمترین چیز اینکه آیا احساس خوشایندی نسبت به اینکه این ملک به خانه شما تبدیل شود را دارید؟
 • آیا همسایگان، افرادی قابل اعتماد و آشنا به قوانین هستند؟

6- امکانات رفاهی و دسترسی ها چگونه هستند؟

نکات مهم قبل از خرید خانه

 • نزدیکی مغازه ها و درمانگاه و بیمارستان جزء امکانات محلی اصلی و مهم برای بعضی از خریداران محسوب می‌شود.
 • دسترسی به فضای سبز برای بعضی افراد حیاتی است بعضی خریداران خانه می گویند زندگی در نزدیکی یک پارک و یا برخی از فضای سبز شماره یک در لیست آنها است.
 • در کنار حمل و نقل عمومی برای بعضی افراد جزء نکات مهم خرید خانه محسوب می‌شود و می گویند  کنار ایستگاه مترو بودن،یا ایستگاه اتوبوس یک عامل اصلی است.
 •  بعضی افراد نزدیک بودن به محل کار را قبل از هر نوع تصمیم گیری برای خرید ملک الویت می‌دانند.
 • نزدیک بودن به مدرسه خوب و مناسب برای فرزندان شما و قرار گرفتن در حوزه مدرسه خوب قبل از خرید خانه می‌تواند بسیار مهم باشد چون سرنوشت و آینده فرزندان شما را رقم خواهد زد.
 • بعضی خریداران حتما وجود یک باشگاه و مکان ورزشی را برای خود مهم می‌دانند.

7- لزوم یک فضای باز شاید جزء الویت های شما قبل از خرید آپارتمان باشد

یکسری از افراد گفته اند که دوست دارند خانه آن ها این گزینه را داشته باشد، حتی اگر این فقط یک بالکن یا تراس یا یک حیاط کوچک یا روف گاردن  باشد. پس قبل از خرید آپارتمان به این نکنه دقت کنید شاید شما جزء افرادی هستید که تمایل ندارید لباس هایتان در فضای خانه خشک شوند و یا حتما نیاز به باربیکیو و فضایی برای پرورش گل و گیاه بسیار مهم و ضروری است.

8- داشتن یک گاراژ یا پارکینگ

در صد بالایی از خریداران وجود پارکینگ را یکی از نکات اساسی قبل از خرید خانه می‌دانند. همان‌طور که می‌دانید بر اساس ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران، تأمین و احداث پارکینگ موردنیاز برای تمامی ساختمان‌ها و در همه‌ی پهنه‌ها الزامی است.

9-  به ورودی و خروجی پارکینگ‌ها توجه کنید

امروزه رامپ غیر استاندارد در بعضی ساختمان ها می‌تواند دردسر ساز باشد زیرا در زمستان به علت یخ زدگی موجب سرخوردن ماشین شما در حین بالا آمدن یا پایین رفتن می‌شود بعلاوه شاید کف خودروی شما در حالت عادی هم به رامپ های غیر استاندارد گیر کند و برایتان دردسر ساز شود.

10- اطمینان حاصل کنید که تمام نوسازی ها به روز هستند

خرید خانه بدون مجوزهای لازم برای ساخت و ساز در آینده وقتی برای فروش می‌روید، مسئله شما خواهد شد. توصیه می شود قبل از خرید خانه، از فروشنده بخواهید مجوزهای لازم را برای شما اراِئه دهد.

11- آیا چارچوب‌های پنجره ترک خوردگی دارند؟ آیا شیشه‌های دو جداره سالم هستند؟

وضعیت قاب‌های خارجی پنجره‌های خانه قبل از خرید خانه جزء نکات اساسی است که می‌تواند به خوبی نمایانگر وضعیت خانه باشد، اگر مالکین قبلی روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده باشند و از آن‌ها به خوبی مراقبت شده باشد می‌تواند نشان‌دهنده این موضوع باشد که به احتمال زیاد از دیگر بخش‌های خانه نیز به خوبی نگهداری شده است. معمولاً اگر با فشار انگشت قاب‌های چوبی پنجره به راحتی فرو رود، با قاب‌های پوسیده سروکار دارید. وجود مایع بین شیشه‌های دوجداره نشان‌دهنده مشکل دار بودن شیشه‌ها می‎‌باشد.

12- چقدر از عمر بام ملک گذشته است؟

تعویض بام امری پرهزینه به حساب می‌آید، و بام‌های جدیدتر با توجه به نوع مواد و مصالح به کار رفته در آنها تنها حدوداً 15 تا 20 سال عمر می‌کنند. همچنین اگر ملک دارای بام بدون شیب و یا با شیب بسیار ناچیز باشد لازم است تا موادی که توسط آن‌ها عایق‌بندی انجام شده است بهتر از قبل از خرید خانه جزء نکاتی باشد که بررسی شود. این روزها نوعی ماده غشائی استفاده می‌شود که نسبت به آسفالت عملکرد بهتری دارد و لبه‌ها، کنج‌ها و درزها را بهتر عایق‌بندی می‌نماید.

13- آیا لوله کشی ساختمان به خوبی انجام شده است؟

شیر آب را باز کنید تا شدت آب را بررسی نمایید. درمورد عایق‌بندی بودن لوله‌ها سوال کنید و مطمئن شوید که لوله کشی نیاز به تعویض نداشته باشد. آیا شوفاژها به درستی کار می‌کنند؟ دیگ شوفاژها چند سال کارکرده است؟ و مهم تر اینکه آیا جریان آب به تمام طبقات می‌رسد؟

14- آیا محیط داخلی خانه مرطوب و نمور است؟

یکی از دلایل انصراف از خرید یک ملک، بوی نم و رطوبت، کچ‌های پوسته پوسته شده و وجود لکه‌های باقی مانده از رطوبت روی دیوارها و سقف خانه‌ها است. ممکن است توجه به این نکته امری بدیهی به نظر برسد، ولی توجه داشته باشید که تمامی نقاط به خصوص لبه‌های سقف، لبه‌های کف و کنج دیوارها با دقت بررسی شوند.

15- خانه به کدام سمت ساخته شده و آیا خانه نور گیر است؟

چیزهای مهمی که قبل از خرید آپارتمان باید بدانیم

در زمستان، در طول یک روز ابری و یا در شب، به سختی می‌توان تفاوت بین خانه‌های شمالی و جنوبی را تشخیص داد. ولی شمالی یا جنوبی بودن خانه در تابستان میتواند تفاوت بین خانه‌ای روشن و گرم را با خانه‌ای تاریک رقم زند. گیاهان مورد علاقه شما هم می‌توانند این تفاوت را تشخیص دهند و شروع پژمردگی و مرگ آنها این موضوع را نشان می‌دهد. هنگام بازدید از هر خانه یک قطب‌نما به همراه داشته باشید و بابت این موضوع خجالت نکشید – می‌توانید از قطب‌نمای تلفن همراه خود نیز استفاده نمایید. در صورت وجود در و پنجره‌های آفتابگیر بزرگ، محیط داخلی ممکن است تا حد غیرقابل تحملی گرم شود. پس حتماً در شرایط آفتابی مدتی را در آن محیط سپری کنید.

16- آیا ملک به اندازه‌ی کافی عایق صوت می‌باشد؟

اگر فروشنده هنگام بازدید تلویزیون و یا رادیو خود را روشن گذاشته است از او بخواهید تا صدای آن را کم کند، تا مطمئن شوید صدای صحبت کردن همسایه‌هایتان را در خانه نمی‌شنوید.

17- نکاتی در مورد خرید ساختمان آسانسور دار

طبق ضوابط و الزامات مقررات و قوانین ملی ساختمان، درصورت وقوع هرگونه حادثه‌ای که ناشی از نبودن عقد قرارداد سرویس و نگهداری و بازرسی آسانسور و دریافت تاییدیه آسانسور در آپارتمان‌ها باشد، مدیر ساختمان و یا مالک ساختمان مسئول خواهد بود.یکی از نکات مهم قبل از خرید خانه و ملک مورد نطر توجه کنید که ساختمان مورد نظر شما گواهی استاندار و حتی بیمه آسانشور برخوردار باشد چون اگر عمر متوسط آسانشور گدشته باشد باید ان را بازسازی کرد.

ساختمانهای زیادی در تهران و شهرهای بزرگ کشور وجود دارند که در زمان ساختشان آسانسور نصب نکرده اند و ساکنان آن مدتهاست با پله مشکل دارند. این مشکل برای سالمندان و خانواده هایی که معلول یا جانباز دارند بسیار بیشتر است. با بالا رفتن قیمت مسکن و پایین آمدن قدرت خرید مردم این مشکلات مضاعف شده و پابرجاست. این مسئله به نوعی برای خریداران یا فروشندگان این آپارتمان ها یا واحدهای مسکونی وجود دارد. عمده مشتریان رغبتی به آپارتمان طبقه سوم و بالاتر بدون آسانسور و بالابر ندارند.

18- قبل از خرید خانه برنامه جایگیری و چیدمان برای مبلمان، وسایل برقی را متصور شوید

قبل از خرید خانه  اطمینان حاصل کنید که خانه جدید شما می تواند وسایل های برقی اعم از یخچال و ظرفشوی و مبلمان که شما دوست دارید و تمایلی ندارید مجدد برای آن ها هزینه کنید  را در خود جای می‌دهد. این مورد می‌تواند جزء نکات مهم قبل از خرید خانه باشد.

19- آیا اتاق‌ها به اندازه نیاز شما بزرگ هستند؟

ما شنیده‌ایم که فروشندگان در اتاق‌های خانه‌های نوساز از اسباب و اثاثیه کوچک استفاده می‌کنند تا اتاق‌ها بزرگتر به نظر برسند. پس به این نکته توجه داشته باشید! فرض کنید به محض خرید خانه شما امکان خرید اثاثیه جدید را ندارید، در این صورت آیا اسباب و اثاثیه‌ای که در حال حاضر از آنها استفاده می‌کنید در اتاق‌های خانه جدید جا می‌شوند؟

20- آیا به تعداد کافی پریز برق موجود است و سیستم برق‌کشی چه شرایطی دارد؟

برق‌کشی نامناسب می‌تواند خطرآفرین باشد و تعویض سیستم برق‌کشی خانه نیز عملیات پرهزینه‌ای می‌باشد. همچنین جعبه فیوز را بررسی کنید که در اکثر مواقع می‌تواند حتی بدون نیاز به تأیید ارزیاب نشان‌‎دهنده نیاز به تعویض سیستم سیم‌کشی ساختمان باشد. در دنیای امروزی که استفاده از وسایل مختلف برقی افزایش پیدا کرده است وجود تعداد کافی پریز یکی از نکات مهم قبل از خرید و فروش آپارتمان و خانه درنظر گرفته می‌شود و بهتر است که در هنگام خرید به این موضوع نیز دقت داشت.

21-از خرید خانه  هایی که سلامت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد صرف نظر کنید

شما هم‌ شاید خانه‌هایی را دیده باشید که در کنار یا نزدیکی این دکل‌ها ساخته‌شده‌اند. خانه‌هایی که ساکنانشان  در معرض خطرات از برق‌گرفتگی و سقوط کابل‌های فشارقوی گرفته تا سرطان و بیماری‌های اعصاب ناشی از تشعشعات قرار دارند. حال اینکه چرا اجازه ساخت برای این خانه‌ها صادر شده است و چرا کسی از این ساخت‌و ساز جلوگیری نمی‌کند بماند

در کشورهای پیشرفته منازل مسکونی دور از دکل‌های برق فشارقوی ساخته می‌شوند یا این‌که کابل‌های برق فشارقوی از زیر خاک عبور داده‌شده یا عایق می‌شوند که از شدت میدان مغناطیسی ایجادشده می‌کاهد.

توصیه ما به شما این است که افراد از ساخت‌و ساز منازل مسکونی در فاصله کمتر از 500 متر خودداری کرده و از فعالیت و زندگی در نزدیکی این دکل‌ها پرهیز کنند و این مورد ذکر شده را جزء نکات اساسی قبل از خرید خانه بدانید که سلامتی شما و فرزندانتان در معرض خطر جدی قرار نگیرد.

22- اطمینان از  سلامت وسیله های گرمایشی و سرمایشی و اتلاف انرژی

نکات قبل از خرید خانه

یکی از نکات مهم قبل از خرید خانه حصول اطمینان از عدم اتلاف انرژی در ساختمان و ارزیابی ملک است زیرا اتلاف انرژی به مرور زمان برای شما هزینه‌های زیادی خواهد داشت.

بخصوص سیستم سرمایشی باید از نظر رتبه انرژی جایگاه مطلوبی داشته باشد تا به میزان کافی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند. چراکه سیستم‌های سرمایشی به طور کلی مصرف انرژی بسیار زیادی دارند و صورت حساب‌های بسیار بالایی روی دست شما خواهند گذاشت.

23- از گروه راشامهر کمک بگیرید

شاید مشاورین املاک به تنهایی به علت منافعی که در هنگام معامله ملک دارند شمارا با تمام ضعف های یک خانه آشنا نکنند. همچنین متخصصینی که در تمام حوزه های ساختمانی و نکات حقوقی صاحب نظر باشند بسیار کم هستند، اما گروه راشامهر شامل متخصصین مهندسی و حقوقی که شمارا در خرید خانه به عنوان مشاور همراهی می‌کنند.

حتماً با چند ساکنین محل یا نمایندگان املاک و مهندسین خرید ملک مصاحبه کنید. کسی را انتخاب کنید که تمام روز در آن مشاغل کار می‌کنند و سابقه فروش موفقیت آمیز داشته باشد. هرچه نماینده املاک و مستغلات منطقه را بهتر بشناسند ، در درک تفاوت در ارزش بازار از یک ملک مسلط خواهید بو