ثبت نام طرح ملی مسکن 98-99

مسکن مهر یکی دیگر از اقدامات و طرح هایی بود که توسط دولت به افراد مستاجر ارائه گردید. این طرح که امروزه تحت عنوان طرح ملی به افراد ارائه می شود، دارای تفاوت های گسترده ای می باشد و به طور طبیعی هر طرحی با مرور زمان باید ارتقا پیدا کرده باشد و مسکن مهر نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. تفاوت های بسیاری بین مسکن مهر و طرح ملی وجود دارند. افرادی که در مسکن مهر ثبت نام و نام نویسی می کردند در نهایت خانه های خود را در اراضی و خارج از شهرها دریافت می کردند. این خانه ها از مشکلات بسیار زیادی برخوردار بودند که مهم ترین آن ها نبود امکانات و تاسیسات زیر ساختی می باشند. حال با وجود تمامی این مشکلات بسیاری از این طرح ها نیمه تمام رها شدند و قدرت جاذبه مسکن مهر تبدیل به دافعه گردید و حال تبدیل به جاذبه افراد به سمت طرح  اقدام ملی تولید مسکن شده است.

طرح ملی مسکن چیست؟

این روزها افراد بسیاری هستند که از معظلی به نام مستاجر بودن رنج می برند. از این رو دولت برای حمایت از این دسته افراد طرح جدیدی را تحت عنوان طرح ملی مسکن پیشنهاد داده و آن را عملی نموده است. در ابتدا این طرح از شهریور ماه سال جاری آغاز شده باشد. مبدا این طرح استان کرمان بوده است  با توجه به استقبالی که از آن شده است، استان های بیشتری را درگیر خود نموده است.

طرح ملی مسکن در ابتدا از استان های سیستان و بلوچستان، قم و دو خراسان شمالی و جنوبی آغاز گردیده است و پس از آن در مرحله دوم شاهد حضور این طرح در استان های کردستان، کهکیلویه و بویر احمد و گلستان هستیم. پس از آن در گام سوم از مراحل نام نویسی این طرح ملی نیاز است تا ساکن استان های چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد باشید.

آیا استان تهران هم مشمول طرح اقدام ملی ‌تولید مسکن می‌باشد؟

خبر خوبی که برای ساکنین کلان شهر تهران وجود دارد این است که این طرح مشمول آن ها تا یک ماه آینده خواهد بود.برای افرادی که در تهران ساکن هستند در صورت اقدام به نام نویسی در طرح ملی مسکن می توانند در سه شهر حومه پردیس، پرند و در نهایت اندیشه ساکن شوند.

افرادی که متقاضی این طرح هستند می توانند بنا به سلیقه خودشان واحد آپارتمانی را انتخاب کنند و در نهایت با توجه به واحد انتخاب شده، هزینه آن را به صورت اقساطی و با توجه به اوضاع بازار پرداخت نمایند. برای اینکه فردی بتواند اقدام به ثبت نام و نام نویسی در این طرح عظیم ملی کنند، باید از شرایط ویژه ای بهره مند شوند که در ادامه به بررسی این شرایط موجود خواهیم پرداخت.

نحوه و محل ثبت نام در طرح ملی مسکن

افرادی که قصد ثبت نام در این طرح ملی را دارند در ابتدا باید وارد وب سایت مربوطه شوند. https://tem.mrud.ir/registration سایتی است که با ورود به آن می توانید اقدام به نام نویسی و ثبت نام کنید و در نهایت مدارک مربوطه خود را که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد به صورت اسکن شده ارسال نمایید. همچنین شرایط موجود به منظور ثبت نام نیز به طور جامع و کامل در اختیار شما قرار گرفته شده اند.

اگر بخواهید از تمامی روند کاری خود اطلاع یابید به راحتی و تنها با استفاده از دریافت کد رهگیری این امر برای شما امکان پذیر خواهد بود. tem.mrud.ir  وب سایتی است که به صورت 24 ساعته آماده برطرف نمودن نیاز شما یعنی دریافت کد رهگیری است.

امروزه نه تنها ایران بلکه تمامی کره خاکی درگیر مهمان ناخوانده ای به نام کرونا هستند که بر خلاف دیگر مهمان ها از محبوبیتی بهره مند نمی باشد. زیرا روند کاری و زندگی افراد بسیاری را مختل کرده است و طرح اقدام ملی نیز در بین همین کارهای مختل شده قرار گرفته است. به همین منظور برای جلوگیری از انتشار آن و مراقبت بیشتر افراد حضور در محل ثبت نام به تعویق افتاده است و به احتمال زیاد این روند تا عید ادامه دار خواهد بود.

با خوش بینی بسیاری که هر فرد می تواند در خود جای دهد این است که پس از سیزده روز بهار می توان به صورت حضوری و با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به صورت فیزیکی به مکان های مربوطه مراجعه کرد. اداره کل، نهادها و دستگاه های مربوطه منتظر حضور و ثبت نام شما هستند.

شرایط ثبت نام

ثبت نام طرح ملی مسکن مهر شرایطی را به خود اختصاص داده است که با توجه به دارا بودن آن ها این عملیات انجام پذیر خواهد بود. شرایط ثبت نام به صورت زیر می باشد:

 • متقاضی ثبت نام مسکن مهر باید در ابتدا متاهل بوده و یا سرپرستی خانوار را بر عهده داشته باشد.
 • زنانی که به صورت خود سرپرست هستند، در صورت اقدام به ثبت نام، سن او باید 35 به بالا باشد.
 • فردی که برای شهر سکونت خود درخواست ثبت نام مسکن مهر می دهد، باید حداقل 5 سال سابقه سکونت در آن جا را داشته باشد.
 • فرد متقاضی باید بتواند از هزینه ساخت مسکن بر آید. این توانایی به صورت مازاد بر تسهیلات بانکی بوده است.
 • فردی که می خواهد برای مسکن مهر عملیات ثبت نام را انجام بدهد، نباید هیچ گونه منع قانونی به منظور دریافت تسهیلات بانکی را داشته باشد. چک برگشتی و تسهیلات معوقه جزو این موارد می باشد.
 • همچنین فرد در صورت دریافت تسهیلات بانکی باید از قابلیت پرداخت اقساط آن به طور ماهیانه را برخوردار باشد.
 • همچنین از دیگر شرایط موجود این است که فرد ثبت نام کننده از سال 1384 به بعد نباید هیچ گونه زمین یا واحد مسکونی را داشته باشند. همچنین از سال 1357 به بعد فرد نباید از هیچ گونه نهادهای عمومی غیر دولتی که در رابطه با تامین مسکن بوده اند، تسهیلاتی دریافت کرده باشد.

مدارک لازم

به منظور اقدام به ثبت نام طرح ملی مسکن مهر مستلزم تهیه مدارک لازم هستید. این مدارک به شرح زیر می باشند:

 • تمامی گواهی مربوط به محل سکونت به مدت پنج سال; این مدارک شامل اجاره نامه معتبر، گواهی تحصیل فرزندان و گواهی اشتغال به کار می باشند.
 • ارائه نمودن اصل کارت ملی و تمامی افرادی که تحت تکفل سرپرست هستند.
 • ارائه کردن اصل شناسنامه فرد متقاضی و همسر او
 • افرادی که متقاضی برای زمین هستند، نیازمند ارائه اصل سند مالکیت هستند.
 • در صورت نیاز و ضرورت فرد باید گواهی سرپرستی و یا کفالت خود را ارائه دهد.

مدارک فوق در هنگام ثبت نام اینترنتی باید به صورت فایل اسکن شده فرستاده شوند. قالب فایل باید به صورت jpg و حداکثر حجم فایل باید 200 کیلوبایت باشند.

همچنین برای تکمیل نمودن مراحل ثبت نام نیاز است تا به اداره کل و یا دیگر نهادها و دستگاه های مربوطه یا مراجعه و یا با مشاوران راشامهر در ارتباط باشید. در این صورت تمامی مواردی که ذکرشده اند باید به صورت فیزیکی ارائه گردند.