انواع و مزایای دال مجوف را بهتر بشناسید | کوبیاکس |بابلدک | یوبوت

سقف مجوف

وزن زیاد بتن در سقف‌های با دهانه بلند، نیروی زیادی به سقف وارد کرده و ما نه تنها باید با اعمال کردن بار خود سقف در طراحی سقفی قویتر در نظر بگیریم، بلکه این وزن زیاد بر اسکلت ساختمان نیز وارد می شود. ایجاد حفره های مهندسی شده در دال های بتنی، که نقش سازه ای در آن قسمت وجود ندارد راه حلی مناسب برای کاهش هزینه ها, کاهش وزن ساختمان, کاهش مصالح مصرفی و در نتیجه کاهش هزینه ها را بدون به خطر انداختن عملکرد کلی سازه ارائه می دهد.

استفاده از انواع دال های مجوف پیامد های مثبتی از قبیل صرفه جویی در وقت و هزینه در پی خواهد داشت در صورتی که  از ابتدای کار و در حین طراحی تمام ضوابط  مختص به این گونه سقف ها و سازه ها در نظر گرفته شود. سهم مثبت از کاهش وزن دال های دو طرفه به تنهایی مزایای مورد توجه‌ای را برای کارفرمایان، طراحان و سازندگان رقم می زند.

انواع دال مجوف

سقف کوبیاکس:

کوبیاکس از همان ایده ایجاد فضاهای خالی بین دال، جهت سبک سازی استفاده می‌کند. قالبهای بیضوی شکل کوبیاکس در شبکه ای فلزی جهت نصب آسان بین آرماتورهای بالا و پایین دال قرار داده می‌شوند.

سقف کوبیاکس

 

مزیت سقف های کوبیاکس برای سازندگان

کاهش هزینه ها

صفحات، دیوارها، ستون‌ها و پایه‌ها را می توان برای کاهش ظرفیت تحمل بار بهینه کرد.  این سازه ها سبک تر و کوچکتر هستند و بنابراین ارزان تر هم هستند.

ساخت سریعتر

راه حل های پرتو اغلب طی مراحل ساخت ساختمان به مراحل متوسط ​​نیاز دارند. با استفاده از فناوری های Cobiax ، این ساخت و ساز های پرتویی دیگر لازم نیست –   زمان ساختمان کاهش می یابد و ساختمان می تواند زودتر به بهره برداری برسد.

قابلیت استفاده به طور قابل توجهی افزایش یافته است

ستون ها و پرتوها امکان طراحی برای کل فضا را محدود می کنند. آنها تقسیم ساختمان را به اتاقهای فردی تعیین می کنند یا حداقل ساختار، زیبایی را القا می کنند. فن آوری‌های Cobiax از این محدودیت‌ها جلوگیری می کنند – آنها دامنه وسیع تری را فعال می کنند که در صورت نیاز فرصت های کاملاً جدیدی را برای استفاده ارائه می دهند. در بازارهای پویا و مدلهای اجتماعی، این انعطاف پذیری مزایای اقتصادی قابل توجهی را ارائه می دهد.

سودآوری بالاتر

در بسیاری موارد ، عمق محدود مورد نیاز برای اسلب، بدین معنی است که تعداد بیشتری از طبقه امکان پذیر می شوند. علاوه بر این، به لطف دیوارهای نازک تر و این واقعیت که نیازی به ستون پشتیبانی نیست، فضای قابل استفاده افزایش می یابد. همه این مزایا که به هم اضافه شده اند، سودآوری پروژه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

شهرت اجتماعی و سیاسی

ساخت و ساز با Cobiax در شروع تعادل ساختمان (تا 20٪) کمک قابل توجهی در کاهش تعادل CO 2 یک ساختمان می کند. نیازهای اولیه انرژی تا 22٪ کمتر از روشهای ساخت اسلب جامد معمولی است. تمام محصولات Cobiax شامل 100٪ پلاستیک بازیافت شده پس از مصرف می باشد. حتی اگر ساختمان تخریب شود ، دفع زباله های سازگار با محیط زیست تضمین شده است. بنابراین ، ساختمان های Cobiax به طور مرتب برنده جوایز بین المللی برای ساختمان آگاهی از محیط زیست می شوند.

مزیت سقف های کوبیاکس برای معماران

  1. آزادی در طراحی با دهانه های بزرگتر
  2. امکان ایجاد بازشو با هر اندازه دلخواه در سقف
  3. سهولت تغییر کاربری در طبقات
  4. صفحات و دیوارهای باریک
  5. ستون های کمتر
  6. تامین پارکینگ بیشتر

سقف بابلدک و مزایای آن 

در دهه 1990 تکنولوژی سقف بابل دک به عنوان یکی از دال های مجوف توسط یورگن برونینگ در دانمارک، با ایجاد فضای کروی خالی در داخل دال و ایجاد دال دوطرفه مجوف و با همان قابلیتهای دال توپر و وزن کمتر، ابداع گردید.

از مزیت های سقف بابل دک در انواع سقف مجوف می‌توان گفت فضاهای خالی تا 35 درصد وزن دال را کاهش می‌دهند و محدودیتهای دهانه های کوتاه را در طراحی حذف می‌کنند. در این سیستم آویزتیرها نیز به علت سبکی وزن دال حذف میگردند تولیدکنندگان می گویند،با استفاده از بابل دک هزینه های کل  اجرای یک پروژه تا 3 درصد کاهش دهد.

قالبهای کروی در داخل شبکه ای از میلگرد قرار گرفته که همان میلگردهای شبکه ای بالا و پایین دال میباشند. این مدولها حداکثر سه متر عرض دارند و در محل سقف قرار گرفته و با قراردادن میلگردهای اتصال اوتکا، بتن ریزی اجرای سقف کامل میگردد. کاهش وزن دال بر اعضای نگه دارنده نظیر ستونها و دیوارها و پی موثر بوده و آنها را سبکتر میسازد

.

سقف بابلدک

 سقف یوبوت چیست و مزایای آن :

یکی دیگر از انواع دال مجوف میتوان سقف یوبوت را نام برد که در سال 2001 روبرتو گرانده، (مهندس ایتالیایی)  سیستم جدیدی از سقف دال مجوف ابداع کرد. بزرگترین مزایای سقف یوبوت نسبت به سایر دالهای مجوف اشغال فضای کم است. یک کامیون یوبوت برای پوشش 5000 مترمربع سقف کافی است.

سقف یوبوت مجموعه ای از تیرهای آی شکل عمود برهم تشکیل میدهد که محاسبه آنها تحت آیین نامه های  معمول امکان پذیر است.

قالبهای یوبوت از جنس پلی پروپیلن  هستند که برای ایجاد دالهای دوطرفه بکار میروند. با استفاده از یوبوت امکان ایجاد ستون های قارچی که قسمت قارچ آن در ضخامت سقف قرار بگیرد وجود دارد. به علت وجود پایه در زیر قالبها و عناصر فاصله انداز ایجاد شبکه تیرهای عمود برهم و لایه های بالا و پایین ساده شده است..

یوبوت جهت سقف هایی با دهانه های بزرگ بدون تیر میتواند استفاده شود و به دلیل سبکی و سرعت بالای چیدمان آن و تک تک بودن قالبها در انواع سقف مجوف، آزادی زیادی در معماری و تعبیه نورگیرها و غیره  در سقف به ما میدهد. اولین پروژه های یوبوت از سال 2002 اجرا شده و اکنون در سراسر جهان استفاده میشود.

 

تفاوت  سقف کوبیاکس و یوبوت چیست ؟

  • تفاوت سقف کوبیاکس و یوتوپ در این است که سقف کوبیاکس گوی مانند بوده و در ساخت آن از دو نوع گوی بهره برده شده است. نوع اول گوی این نوع سقف، تخت می باشد که ارتفاع آن ۱۰ تا ۲۲ سانتی متر است. نوع دوم گوی سقف کوبیاکس کروی شکل بوده که دارای ارتفاع ۲۵ تا ۴۵ سانتی متر می باشد. این در حالی است که سقف یوبوت به شکل مکعبی بوده و قالب پلی پروپیلن بازیافت شده می باشد.
  • در مقایسه سقف یوبوت با سقف کوبیاکس در عملکرد سازه ای، ارتعاشات پایین، عایق بودن صوت و حرارت و مقاومت در برابر آتش سوزی می توان گفت که هر دو مشابه یکدیگر بوده و تفاوت چندانی ندارند.
  • در مقایسه تفاوت های سقف یوبوت با سقف کوبیاکس می توان به بتن ریزی نیز اشاره نمود. در هر دو نوع سقف برای بتن ریزی بهتر است ابتدا یک لایه ۱۰ سانتی متری ریخته و ویبره زده شود و سپس روی آن بتن ریزی ثانویه پر شود. در سقف یوبوت روانی بتن می بایست به حدی باشد تا بتن به راحتی در زیر قالب ‌ها حرکت کند و فضای زیر را پر نماید. بتن مورد استفاده در سقف کوبیاکس بتن معمولی است‌. بتن ریزی مشابه سقف یوبوت در دو مرحله متوالی صورت می‌پذیرد.
  • سقف یوبدت و سقف کوبیاکس از نظر عملکرد کاملا مشابه یکدیگر بوده و هر دو سقف از نوع سیستم دال مجوف با قابلیت باربری دو محوره میباشد.

فاصله ستون ها در سقف یوبوت و کوبیاکس

در هر دو سیستم یعنی سقف کوبیاکس و سقف یوبوت بیشترین دهنه قابل اجرا بدون داشتن آویز 12 متر میباشد و در صورت احتیاج به دهانه های بزرگتر تا 17 متر احتیاج به داشتن آویز هستیم.

 

 

گروه مهندسی راشا افتخار دارد در زمینه اجرای اسکلت بتنی پروژه های بزرگ ساختمانی از قبیل اجرای سقف های دال، اجرای سقف های مجوف (سقف کوبیاکس ، سقف بابل دک ، سقف یوبوت ) در پروژه های گوناگون ساختمانی اجرا نموده و آمادگی اجرای پروژه های ساختمانی بالای 3هزار متر مربع را دارد.

اجرای سقف بتنی