اغلب، یک موضوع پذیرفته شده برای خرید خانه، انتخاب ملک در یک مکان مناسب است. انتخاب مکان بهتر باعث می شود سرمایه گذاری شما ارزش خود را حفظ کند. در حالی که برخی ها خرید آپارتمان را و برخی دیگر خانه های مستقل و ویلایی را ترجیح می دهند، معمولا در حوزه ی املاک با توجه به نرخ بالای خرید و فروش آپارتمان در شهرها و همچنین وجود گزینه های بسیار متعدد، بیشتر خریداران خانه وادار می شوند که آپارتمان را به عنوان گزینه مورد نظر خود انتخاب کنند. آپارتمان ها کمی ارزانتر از املاک مستقل هستند که می توانند به صورت ویلا یا یک ملک باشند. تفاوت‌های قابل توجهی بین این دو وجود دارد که در ادامه به نکته هایی در این خصوص اشاره خواهیم کرد.

گروه راشامهر برخی از این تفاوت ها را توضیح می دهد تا به شما کمک کند تصمیم خرید خود را آسان ‌تر بگیرید و تمامی نکات خرید خانه را بشناسید که انتخاب بهتری داشته باشید.

در زمان خرید خانه

اگر انتخاب شما خرید ملک مستقل (خانه ویلایی) باشد داشتن تمامی امکانات رفاهی با هزینه های فراوانی همراه می شود. در حالی که یک آپارتمان دارای ارزش های اضافی مانند امنیت، پشتیبان گیری، سیستم های تاسیساتی مشترک و مکانیزم ایمنی در برابر آتش است، یک ملک مستقل برای داشتن این خدمات نیاز به تلاش, وقت و هزینه های اضافی دارد. تخمین زده می‌شود که شخص باید 5 تا 7 درصد از کل ارزش املاک را برای این امکانات در رابطه با یک خانه ویلایی هزینه کند. که این هزینه شامل یک سیستم کامل تاسیساتی مجزا, سیستم برق اضطراری (برای مواقع قطعی برق به خصوص در زمان سرما که باعث خاموش شدن موتورخانه و در نتیجه یخ زدگی و ترکیدگی لوله ها نشود) رسیدگی هفتگی و یا دوره ای تیم سرویس نگهداری, سیستم اعلام و اطفای حریق, وجود سیستم های امنیتی ضد سرقت و یا وجود سرایداری یا نگهبانی می‌باشد.

همچنین امنیت یک ضرورت خواهد بود که تامین آن با توجه به شرایط جامعه بسیار سخت می‌باشد. در صورت واقع شدن املاک ویلایی شما در شهرک، ساکنان معمولا با راه اندازی مدیریت و خدمات جانبی از خدمات مناسبی خصوصا بابت امنیت وفضای سبز, دسترسیها و مشاعات برخوردار خواهند بود.

همه ی اینها در حالی است که با هزینه ای مناسب تر می توان در مجتمع های بزرگ و لوکس از خدمات به مراتب بهتر با دردسر کمتر و هزینه های سرشکن شده و کمتر از قبیل: سرایداری 24 ساعته, لابی من یا نگهبانی 24 ساعته, تیم سرویس نگهداری تمام وقت, باغبان, مشاعاتی شامل فضای سبز, سالن اجتماعات, سالن ورزش, استخر وسونا, خشک شویی و…, مدیریت ساختمان که به امور جاری ساختمان از قبیل تعمیر و نگهداری مشاعات, پرداخت ها و رسیدگی انشعابات و بسیاری از امور دیگر استفاده کرد.

در صورت خرید یک ملک در دست ساخت

در صورتی که شما بخواهید ملکی که خود قصد ساخت ویلا در آن دارید را خریداری کنید. چالش هایی وجود دارد. با این حال، هنگام سرمایه گذاری در یک پروژه آپارتمانی، مشکلات به شدت کاهش می یابد. در صورتی که قصد خرید یک قطعه زمین را داشته باشید و سپس ملک خانه را بر روی آن بنا کنید، ساخت یک ملک طولانی، دست و پا گیر و خسته کننده خواهد بود. با این حال، در اینجا شما می توانید مزیت ساخت ملک را در مدت زمان مشخصی داشته باشید. در مقایسه، در یک پروژه آپارتمانی، شما مورد تخفیف سازنده قرار خواهید گرفت بحران نقدی، سناریوی اقتصادی ضعیف، افزایش هزینه مواد اولیه و نیروی کار و فروش ضعیف گاهی به درآمد توسعه خریدارانی که به قصد ساخت و سرمایه گذاری به خرید ملک ویلایی میپردازند ضربه می زند و منجر به تاخیر در ساخت و ساز می شود. در نظر داشته باشید همیشه هزینه ساخت یک متر مربع ساختمان ویلایی بسیار بیشتر از ساخت آپارتمان خواهد شد به خاطر اینکه هزینه ها در آپارتمان سازی سر شکن خواهد شد همچنین در صورت ساخت آپارتمان توسط سازندگان حرفه ای باز هم به دلایل متعدد شاهد کاهش هزینه ها خواهیم بود.

هزینه تعمیر و نگهداری

کار شما به اینجا ختم نمی شود. پس از شروع زندگی در خانه خود، ملک به تعمیر و نگهداری، نظافت, ساخت و ساز و تعمیر نیاز دارد. با این حال مشاهده شده است که هزینه نگهداری یک خانه مستقل بیش از آن است که برای یک آپارتمان مورد نیاز باشد، زیرا این نگهداری توسط مدیریت یا هیئت مدیره در یک مجتمع آپارتمانی انجام می شود. به دلیل منابع موجود در مجتمع مسکونی، هزینه خدمات به طرز چشمگیری کاهش می یابد. این سرویس ها نسبت به آنچه که در یک ملک مستقل مانند یک خانه ی ییلاقی و یا حتی یک ملک شخصی داخل کلانشهرها هم لازم است، زمان و هزینه کمتری دارند.

فروش

در بین تمام طبقات مختلف مردم از لحاظ سطح مالی، معمولا قشر مرفه جامعه تصمیم به خرید ملک ویلایی می گیرند که در این بین بسیاری از آنها با توجه به مقوله ی امنیت, امکانات بیشتر, حفظ سرمایه وسرمایه گذاری در موارد متعدد به پروژه های لوکس آپارتمانی به خصوص پنت هوس ها و آپارتمان هایی با متراژ بالا روی آورده اند و در صورت علاقه به داشتن شرایط زندگی در منزل ویلایی اقدام به خرید ملک در شهرک های ویلایی در اطراف کلانشهرهایی مثل تهران و یا شمال کشور می کنند. تخمین های متعدد آماری حاکی از آن است که اکنون آپارتمان ها تقاضای بیشتری دارند. حتی شهرهای کوچکتر نیز شاهد چنین تحولاتی هستند. هم اکنون سازندگان پروژه های آپارتمانی نوآوری هایی در زمینه معماری آمیخته با تکنولوژی و ارائه خدمات رفاهی با ترکیبی از تحولات روز جامعه به خریداران ارائه میکنند. اگر تصمیم دارید ملک خود را در مرحله بعدی بفروشید ، فروش آپارتمان راحت تر خواهد بود. در داخل آپارتمان ها ، آپارتمان های دارای امکانات خاص بیشترین تقاضا را دارند. از این رو اگر تصمیم به خرید خانه دارید، این پارامترها را حتما در نظر داشته باشید.

همیشه در نظر بگیرید که زمان مشخصی برای سرمایه گذاری در املاک وجود ندارد. بنابراین منتظر آن نمانید.

گروه راشا در تمامی موارد خرید ملک از قبیل انتخاب, جانمایی, معماری, مسایل حقوقی و … در کنار شما خواهد بود تا شما بهترین انتخاب را داشته باشید و با آرامش زندگی کنید. با ما تماس بگیرید.