خانه چند ساله بخریم؟

وقتی تصمیم به خرید خانه می‌گیریم معیارهای زیادی را در نظر می‌گیریم. یکی از این موارد سن ملک مسکونی است که اولین نکته نیاز و شرایط خریدار است.

در ابتدا شما به عنوان خریدار باید شرایط زندگی, خانواده, وضعیت مالی, امکان برگشت سرمایه, هزینه های اضافی محتمل و خیلی از مسایل دیگر را در نظر داشته باشید.

برای مثال اینکه کسانی که به دنبال سرمایه گذاری هستند با فرض خرید خانه نوساز و کلید نخورده در صورت فروش در 2 سال بعد این خانه ارزش نو بودن خود را از دست داده و مسلما قیمت خانه نوساز و ملک 2 یا 3 ساله تفاوت خواهد داشت. در همین حال ملک 5 ساله با 7 یا 8 ساله  و یا ملک 15 ساله با ملک 17 یا 18 سال تفاوت چندانی وجود نخواهد داشت و در صورت وجود تورم همگی به یک مقدار افزایش قیمت خواهند داشت. چه بسا با خرید ملک 10 ساله و تعمیر و بازسازی آن ارزش دو چندانی به آن داده و به سرمایه ما افزوده خواهد شد.

مطلب مرتبط: اگر قصد خرید ملک دارید به این نکات دقت کنید

آپارتمان‌های نوساز و کلید نخورده چه برای رهن و اجاره و چه خرید و فروش 10 تا 30 درصد گران‌تر از قیمت پایه منطقه نرخ‌گذاری می‌شوند و تفاوت قیمتی فاحشی با هم دارند. بنابراین خریدارانی که مشکل تامین نقدینگی دارند بهتر است بجای خرید خانه‌های نوساز به دنبال خرید آپارتمان‌ با ساخت بالا باشند.

این نکته مورد توصیه کارشناسان خرید ملک با تجربه نیز هست که در این بازار برای ظاهر زیبا نبايد هزینه بالا صرف كرد. قیمت آپارتمان‌های چند سال ساخت واقعی‌تر است و قیمت خانه‌های نوساز بیشتر سلیقه‌ای  وغیر واقعی تعیین می‌شود. یک فعال بازار مسکن در غرب پایتخت می‌گوید: اختلاف قیمت یک واحد نوساز با واحد چند سال ساخت بین 10 تا 20 درصد است و در بعضی از مناطق شمالی تهران به مراتب بیشتر است.

 در حالی که خانه‌های بالای 15 سال در این مناطق را می‌توان با افت قیمتی بسیار بیشتری خریداری کرد. البته برخی از خانه‌های چند سال ساخت و با ساخت بالا به دلیل بازسازی ساختمان چه از لحاظ نما و فضای عمومی ساختمان و چه داخل آپارتمان، کمی نسبت به خانه‌های کهنسال منطقه گران‌تر هستند.

برخی از خریداران به دلیل اینکه آپارتمان‌های نوساز از لحاظ ظاهری لوکس‌تر هستند اقدام به خرید آنها می‌کنند یا بیشتر عروس و دامادهایی که تازه می‌خواهند زندگی مستقلی را تشکیل دهند به دنبال خانه‌های نوساز هستند. در حالی که کسانی که به دنبال سرمایه گذاری در بخش مسکن هستند هیچ گاه سراغ خانه های نوساز نخواهند رفت. همچنین در بحث سرمایه گذاری و یا حفظ سرمایه خریدار آپارتمان حتما باید به موضوع قدر السهم واحد خریداری شده در زمین ملک توجه شود. برای مثال در یک ملک 40 ساله  یک ساختمان اگر تعداد واحد ها 4 واحد باشد مسلما ارزش قدر السهم یک واحد از خود آپارتمان بیشتر می‌باشد. که موضوع محاسبه قدر السهم از موضوعات بسیار مهم قبل از خرید آپارتمان میباشد که حتما باید یه آن توجه کرد.

مطلب مرتبط: خانه ویلایی بهتر است یا آپارتمان

پس از برداشتن محدودیت برای خانه‌های 12 سال به بالا برای دریافت وام مسکن، قیمت این خانه‌ها نسبت به قبل افزایش یافت؛ اما همچنان فاصله معنا‌داری با خانه‌های نوساز یا دو تا سه سال ساخت دارند این در حالی است که یک واحد چندسال ساخت را می‌توان با صرف هزینه اندکی بازسازی کرد. یکی از مشکلات فراگیر در خانه‌های بالای 15 سال نداشتن پارکینگ است.
به خریداران این خانه‌ها توصیه می‌شود با صبر بیشتری درخصوص خرید این نوع خانه‌ها تصمیم‌گیری کنند، زیرا هنگام فروش با کاهش شدید قیمت روبه‌رو می‌شوند.

نمونه ای دیگر مجتمعي 12 واحدي را در منطقه پونک که در زمینی به مساحت هزار و 200 مترمربع ساخته شده است. اگر صاحبان این ملک برای مشارکت در ساخت موافقت کنند، هر کدام صاحب دو آپارتمان به مساحت‌های 150 و 60 مترمربع خواهند شد. این ویژگی برای خانه‌های کهنسال منطقه فراگیر می‌باشد که سبب شده بیشتر این خانه‌ها در دو- سه سال اخیر تخریب و بازسازی شوند و فروشندگان هم قدری به دلیل قدر‌السهم زمین بر قیمت آپارتمان‌هایشان بیفزایند.

خانه چند سال ساخت کلنگی محسوب می شود؟

آپارتمان یا ساختمان هنگامی که به پایان عمر مفید خود می‌رسند کلنگی محسوب می‌شوند. عمر مفید ساختمان بسته به نوع ساخت، منطقه و مسائل دیگر می‌تواند متغییر باشد. اما نکته ای که باید دانست این است که میانگین عمر یک ساختمان در ایران حدود سی سال است. کلنگی بودن ساختمان علاوه بر تاثیری که در ظاهر و یا افزایش شدید هزینه های نگهداری دارد می‌تواند در گرفتن وام مسکن هم تاثیر گذار باشد.

چند توصیه برای خرید خانه نوساز:

 مشکلات مشترکی برای خرید خانه‌ نوساز وجود دارد که بسیاری از خریداران خانه و سازندگان از آن‌ها آگاه نیستند. در اینجا رایج‌ترین مشکلات خرید خانه‌‌ نوساز و بهترین توصیه‌ها برای اجتناب از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

 شناخت سازندگان

مسلما شما انتظار دارید که با پرداخت پول بیشتر نسبت به خانه های چند سال ساخت، خدمات بهتری نیز دریافت کنید. ولی متأسفانه سازندگان برای ساخت خانه‌های بهتر با هم رقابت نمی‌کنند و این بر عهده‌ی خود شماست که در این مورد تحقیق کنید. مهم‌ترین پیشنهادهای  ما برای خریداران خانه‌ نوساز عبارت‌است از:

سازنده را بشناسید

اگر از سازندگان شناخته‌شده خانه می‌خرید، به صورت آنلاین در مورد آن‌ها تحقیق کنید و ببینید نام آن‌ها کجا ذکر شده است و مردم در مورد آن‌ها چه می‌گویند همچنین میتوانید از مشاوران املاک منطقه پرس و جو کنید..

با همسایه‌ها صحبت کنید

اگر ساخت خانه هنوز تمام نشده و یا به تازگی به اتمام رسیده، صحبت کردن با همسایگان می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر با سازندگان مذاکره کنید و بفهمید در قرارداد باید مراقب چه نکاتی باشید. .

 خانه‌های دیگری را که این سازنده قبلا ساخته ببینید

ظاهر آن‌ها چگونه است؟ آیا ساکنان جدید از خانه‌های خود و سازنده‌ی آن راضی هستند؟ هنگام عقد قرار داد چه مشکلات احتمالی داشتند .

  هرگز صرفا به حرف‌های خود سازنده اتکا نکنید:

قبل از خرید خانه نوساز خودتان محل ساخت خانه و منطقه‌‌ی آن را ببینید. به حمل و نقل عمومی توجه کنید و مسیر رفت‌و‌آمد به محل کارتان را بررسی کنید. توجه به امکانات محلی را فراموش نکنید

و در آخر:

شما می‌توانید در تمام مراحل خرید ملک از  راهنمایی مهندسان و مشاوران خرید ملک گروه راشا بهره مند شوید همچنین وکلای حقوقی ما در بحث عقد قرار داد در کنار شما خواهند بود تا شما با آرامش واطمینان خرید خود را انجام دهید.