صلح یکی از کلمات زیبایی است که هر فردی برای اینکه بتواند یک زندگی منحصر به فرد را مدیریت کند، مستلزم دستیابی به آن می باشد. در معنای لغوی این کلمه دارای معنی سازش و آشتی است. همچنین این لغت در زمینه های مختلفی کاربردهای گسترده ای دارد که یکی از آن ها را می توان در مبحث حقوق مشاهده کرد. صلح عمری یکی از موارد پرکاربرد در حقوق می باشد که امروزه استفاده بسیاری از آن می شود. به دلیل اهمیت بالایی که صلح عمری به خود اختصاص داده است در ادامه این مقاله به نکات کلیدی و کاربردی آن خواهیم پرداخت.

با صلح عمری آشنا شوید

شاید یکی از ناشناخته ترین ولی کاربردی ترین قوانینی که در حقوق وجود دارد مربوط به صلح عمری باشد. صلح عمری در بین قراردادها و عقدها قرار گرفته شده است که در آن فرد می تواند اموال مربوطه خود را به هر آنکه خود خواستار آن می باشد، بسپارد و یا به اصطلاح صلح نماید. همسر، فرزند و پدر و مادر نمونه ای از این افراد هستند. اگر بخواهید تمامی اموال خود را به فردی واگذار کنید و یا انتقال دهید، مستلزم برخورداری از چندین شرایط بوده اید. این شرایط موجود به شرح زیر بوده اند:

 • هنگامی که فرد واگذار کننده در قید حیات بوده است و چشم از جهان فرونبسته باشد، هر گونه منافعی که از اموال و دارایی خود وجود دارد، تنها به خود فرد مربوطه باید برسد.
 • صلح عمری در صورتی تکمیل می شود که فرد از دنیا برود. در این صورت پس از مرگ با سپری کردن مراحل قانونی تمامی آنچه که به نام فرد زده شده اند، به او خواهد رسید و شخص می تواند هر گونه استفاده و بهره ای که می خواهد از اموال به دست آورده ببرد.
 • سومین شرط که آخرین شرط نیز به حساب می آید از قانونی به نام مادام العمر پیروی می کند. این شرط بدین صورت است که فرد واگذارکننده اموال در هر زمان و شرایطی که بخواهد می تواند اقدام به فسخ صلح نماید. البته این شرط باید در مفاد صلح نامه به طور حتم قید گردد. در صورت ذکر این شرط می توانید بدون اینکه به حضور فرد دومی نیاز باشد، عقد خود را به صورت دائمی و مادام العمر فسخ کنید.

صلح عمری با نام عقد مصالحه نیز شناخته شده است. در این نوع عقد شما به عنوان فردی که قرار است اموال به شما انتقال یابد باید یک سری قوانین موجود را رعایت نمایید. در صورت عدم پیروی از آن ها فرد متقابل شما حق این را دارد که بدون حضور شما و یا همان شخص متصالح اقدام به فسخ آن نماید. پس باید تمامی جوانب موجود را در نظر بگیرید و به هر آنچه در ضمن عقد عمری شما وجود دارد، پایبند باشید.

برای اینکه قرار داد صلح عمری را به خوبی تنظیم نمایید نیاز است تا به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید. اگر در این قرار داد تنها به یک نفر از فرزندان اموالی انتقال یافته باشد، در آن صورت پس از فوت فرد هیچ گونه اموالی به دیگر فرزندان نخواهد رسید. البته گفتن این نکته نیز ضرورت دارد که صلح عمری هزینه هایی را در بر دارد. تمام این هزینه ها در دفاتر رسمی پرداخت خواهد شد. همچنین در همین دفتر است که فرد واگذارکننده می تواند اقدام به فسخ رسمی قرار داد نماید. در بیشتر مواقع این فسخ در مواردی اتفاق می افتد که فرد متصالح از انجام شرایط موجود سر باز بزند.

فروش مال توسط فرد متصالح; برگشت مال به مصالح

قوانین مختلفی در رابطه با صلح عمری وجود دارند که هر شخصی برای تنظیم این نوع قرار دارد نیازمند به دانستن آن ها می باشد. یکی از این قوانین فروش مال طرف مصالح است. مصالح به فردی می گویند که بخشی یا تمامی اموال خود را به فرد دیگر واگذار می کند. اگر فرد متصالح بخواهد که اموالی که به او سپرده شده است را به فروش برساند، نمی تواند آن را نهایی کند و به انجام برساند. زیرا فرد مصالح هنوز در قید حیات است و می تواند در هر زمان دلخواهی که بخواهد این قراردارد و صلح را رد نماید. پس فرد گیرنده اموال نمی تواند به هیچ کدام یک از اموال دسترسی مطلق داشته باشد و برای خرج و مخارج خود آن ها را به فروش برساند.

یکی دیگر از قوانینی که به عنوان فرد مصالح و متصالح باید از آن آگاهی داشته باشید این است که اگر هیچ گونه شرطی مبنی بر فوت در قرارداد ذکر نشده باشد، در صورت مرگ فرد متصالح اموال به فرد واگذارکننده برگشته نخواهد شد و به جای او وارثین فرد گیرنده اموال واگذارشده را دریافت خواهند نمود.

یکی از موارد بسیار مهمی که در صلح عمری وجود دارد صلحی می باشد که مربوط به همسر است و در اصطلاح با نام صلح عمری برای همسر نیز خوانده می شود. بیشتر همسران نگرانی هایی بابت مرگ زوج خود دارند. زیرا پس از مرگ شوهرشان تنها یک هشتم از اموال به آن ها خواهند رسید. به همین علت بعد از این اتفاق همواره دل مشغولی هایی بابت گذران زندگی خود دارند. در این صورت فرد می تواند قراردادی را تنظیم نماید و اموال خود را در قالب صلح عمری به همسر خود واگذار نماید. با انجام دادن این کار تمام هیاهویی که در دل همسر وجود دارد از بین خواهد رفت.

ارکان صلح; مواردی  که باید به طور کامل برای شما شناخته شده باشد

به عنوان فردی که قرار است اقدام به تنظیم صلح عمری بپردازد باید با ارکان موجود در صلح آشنا شوید. به طور کلی 4 رکن وجود دارد که شناخت کامل آن ها برای شما باید وجود داشته باشد. این ارکان به صورت زیر هستند:

 • مصالح
 • متصالح
 • مورد صلح
 • مال الصلح
مصالح به فردی می گویند که می خواهد توسط قراردادی به نام صلح عمری اموال و ملک خود را به فردی مشخص شده واگذار نماید.
متصالح نیز به شخصی اطلاق می شود که قرار است توسط فرد مصالح اموال موجود به نام او زده شود.
به اموال و ملکی که در این قرار داد به نام متصالح زده می شوند، مورد صلح می گویند.

همچنین مال الصلح پول و یا مالی است که عنوان پاداش از آن یاد می شود. بدین صورت که در ازای قبول نمودن این پیشنهاد یعنی صلح، یک طرف از قرار داد مال که می تواند به صورت پول و یا سند ملکی باشد از دیگری دریافت نماید.

صلح عمری; قراردادی که با خود مزایایی را به همراه می آورد

صلح عمری همانند بسیاری از موارد و قراردادهای دیگر دارای مزیت های برتری می باشند. از این رو در ادامه قصد داریم به بررسی این مزیت ها بپردازیم.

همواره بدین صورت بوده است که در صورت مرگ فرد فرزندان و به اصطلاح ورثه ی او به دنبال تقسیم مال و اموال بین خود هستند. به همین علت در این راه دعوا و ناخوشی هایی پیش می آید. در این راستا فرد اقدام به نوشتن وصیت نامه می کنند. در نوشتن وصیت نامه فرد متوفی فقط می تواند یک سوم از اموال خود را به نزدیکان خود واگذار نماید. به همین علت بهترین راه این است که فرد با خضور در دفاترخانه اسناد رسمی ایجاد به عقد قراردادی با نام صلح عمری کند تا خود با آگاهی که دارد ملک و اموالش را به دیگرام بسپارد. با این کار از درگیری های لازم کاسته می شود و فرد می تواند به آرامش بیشتری دست یابد. همچنین اگر فرد مصالح در هنگام حیات خود اموال خود را از آن متصالح کند، می تواند خود نیز تا آخر عمر خود از آن بهره ببرد.

مدارک خود را پیش از تنظیم قرارداد صلح عمری تهیه کنید

برای اینکه بتوانید قرارداد صلح عمری را به خوبی تنظیم نمایید نیاز است تا اقدام به تهیه مدارکی که در ادامه آورده خواهند شد، کنید. این مدارک به صورت زیر هستند:

در ابتدا باید اقدام به تهیه برخی استعلام های مورد نیاز کنید:

 • استعلام شهرداری
 • استعلام ثبت
 • استعلام دارایی

به غیر از موارد ذکرشده نیازمند تهیه موارد زیر هستید:

 • سند مالکیت ( این سند می تواند به دو صورت منگوله دار و یا برگ دار ارائه شود.)
 • شناسنامه و کارت ملی مصالح و متصالح
 • پایان کار شهرداری
 • صلح عمری

اگر می خواهید بعد از مرگتان همسر و فرزندانتان یک زندگی آرام و بدون دغدغه ای را داشته باشند می توانید پیش از مرگتان اقدام به تنظیم قراردادی با نام صلح عمری کنید.  در این قرارداد می توانید هر آنچه که در ذهن دارید را به عنوان شروط ضمن عقد کنید. همچین اگر می خواهید خانه ای را برای همسر خود در نظر بگیرید می توانید آن را در صلح عمری ذکر کنید. در آن صورت هیچ فردی نمی تواند این ملک قانونی را از همسرتان طلب نماید. زیرا به طور قانونی این ملک به او رسیده است. مشاوران حقوقی گروه راشا جوابگوی تمام سوالات حقوقی خرید و فروش ملک می‌باشند .