در بسیاری از مواقع خریداران آپارتمان در انتخاب بهترین طبقه برای خرید دچار سردرگمی می شوند. اکثر کلان شهرها اکنون به صورت عمودی در حال رشد هستند، زیرا جمعیت در شهرها در حال افزایش است و فضای لازم برای پذیرش تعداد رو به رشد محدود است. بنابراین، سازندگان املاک و مستغلات در حال توسعه پروژه های بلند، چه در رده های لوکس و چه ساختمان های معمول واقتصادی هستند تا تعداد زیاد خریداران خانه در گروه های مختلف درآمدی را پاسخگو باشند.

بنابراین اگر شما خریدار خانه هستید و می خواهید بدانید که در یک پروژه آپارتمان مسکونی مرتفع بهترین طبقه برای زندگی کدام است؟ یا کدام طبقه را انتخاب کنیم تا آسایش بیشتری داشته باشیم ؟ یا معایب و مزایا و اختلاف طبقه ها را بدانید این مقاله را حتما بخوانید.

بالا یا پایین، هر طبقه مزایا و معایب خاص خود را دارد. قبل از تصمیم گیری، تمام عوامل درگیر آن را بسنجید و نکته های قبل از خرید خانه را بدقت بررسی کنید و تصمیم بگیرید که چه مسایل و معیارهایی برای زندگی شما مناسب‌تر است چون ممکن است بعد از مدت زمان کوتاه شما از خریدتان ناراضی و حس خوشایندی نداشته باشید.

گروه راشا برخی از فاکتورهای بهترین طبقه ساختمان چند طبقه، بمنظور کمک در تجربه خرید خانه را در این مقاله بیان می کند.

چشم انداز و نور فاکتوری اساسی در انتخاب بهترین طبقه آپارتمان

بدیهی است که طبقات بالاتر ویو و چشمانداز بهتری دارند، خصوصاً اگر ساختمان نزدیک به یک مکان دیدنی واقع شده باشد. برای مثال در شهر تهران در طبقات بالایی میتوان چشم انداز زیبایی به کوه ها و فضای شهری داشت. اگر این  موضوع برای شما مهم است، طبقه های بالاتر می‌تواند گزینه مناسبی در انتخاب بهترین طبقه یک ساختمان برای سکونت شما باشد.

اختلاف قیمت طبقه های آپارتمان

بررسی های مربوط به املاک ثابت کرده است که طبقه های بالا بازده بهتری جهت اجاره و یا فروش دارند و از قیمت بالاتری برخوردارند، زیرا ایرانی‌ها عموماً از داشتن دید (ویو) و نور بیشتر استقبال می کنند. اگر در حال خرید ملک با هدف سرمایه گذاری و یا قصد اجاره دادن آپارتمان خود را دارید، طبقه فوقانی بهترین طبقه در ساختمان مرتفع برای شما است. مردم، به ویژه در تهران و کلانشهرها، طبقه های بالاتر را ترجیح می دهند. تفاوتهای اقلیمی می تواند به عنوان دلیل تفاوت در انتخاب طبقه ساختمان ذکر شود.

حریم خصوصی عامل اصلی انتخاب طبقه مناسب برای سکونت شما:

در مناطق پر ازدحام، زندگی در طبقات پایین ممکن است باعث حفظ حریم خصوصی نباشد. اگر عاشق تنهایی هستید و مایل به جلوگیری از هرگونه نفوذ عوامل ناخواسته هستید،یک طبقه بالاتر برای شما طبقه مناسب‌‌تری خواهد بود. برای مثال شما در طبقات پایینی همیشه در معرض سروصدای همسایگان در حین ورود و خروج خواهید بود، یا اگر در مجاورت شما ساختمان بلندی باشد طبقات ساختمان های اطراف مشرف به پنجره و یا واحد شما هستند.

سرو صدا

بسیاری از خریداران خانه ترجیح می دهند طبقه های بالاتر را برای به حداقل رساندن سر و صدای خیابان یا جلوگیری از سر و صدای رفت و آمد سایر ساکنین خصوصا اگر واحدی بالای پارکینگ و یا همجوار لابی یا راهروی ورودی باشد, انتخاب کنند.

مصرف انرژی

معمولا در طبقات همکف و یا اولین طبقه روی پارکینگ در زمستان مشکل سرد بودن کف خانه و احتیاج بیشتر به مصرف انرژی و وسایل گرمایشی وجود دارد. از مزایای طبقه‌های روی پارکینگ تابستان خنک تر و از معایب آن مشکل سرد بودن کف خانه و در نتیجه استفاده از وسایل گرمازا و در نتیجه مصرف انرژی بیشتر نسبت به طبقه های بالاتر وجود دارد.

امنیت کدام طبقه بهتر است؟

امروزه با توجه به شرایط اجتماعی موجود و افزایش جرم و همچنین سرقت ها یکی از مهمترین نکات خربد ملک در نظر گرفتن نکات امنیتی طبقه است . باید در نظر داشت طبقات پایین تر نسبت به طبقات بالا برای سارقین انتخاب بهتری هستند چون راحت‌تر می‌توانند به خانه ورود و اجناس به سرقت برده را از ساختمان خارج کنند. همچنین سارقین در صورت آشکار شدن راحت‌تر می‌توانند فرار کنند. در نتیجه اگر قصد خرید طبقات پایین ساختمان را دارید حتما دقت کنید که واحد انتخابی شما به وسایل ایمنی و ضد سرقت کافی مجهز شده باشد.

دسترسی

برای اکثر ما، انتظار برای آسانسور می تواند وقت‌گیر باشد و یا بسیاری مواقع امکان استفاده از آسانسور وجود ندارد. مانند زمانی که برای  آسانسور مشکل فنی پیش می‌آید و یا زمانی که برق قطع باشد و یا در مواقع بحرانی مثل آتش سوزی و زلزله. علاوه بر این، اگر شما یا شخصی در خانواده خود دارید که امکان رفت و آمد از پله در مواقع نبود آسانسور و یا مواقع بحرانی یا ترس از ارتفاع دارد، بهتر است زندگی نزدیک به زمین را ترجیح دهید. زندگی در طبقه همکف یا طبقات پایینی می‌تواند بهترین و امن ترین طبقه برای شما و افراد سالمند و ناتوان باشد.

فشار آب و رطوبت

طبقات فوقانی ساختمان گاهی در ساعات اوج مصرف با کمبود فشار آب مواجه می‌شوند که می‌تواند آزاردهنده باشد. این مشکل با داشتن موتورخانه مجهز, پمپ داخلی و یا منبع آب در پشت ‌بام تا اندازه ای قابل رفع است، اما به هر حال در طبقات بالا فشار آب طبقات پایین را نخواهید داشت و در این مورد جزء بهترین طبقه نمی‌باشند.
نکته‌ منفی و از معایب دیگر برای طبقه آخر این است که در صورت خراب شدن عایق پشت‌بام ساختمان، رطوبت سقف میتواند باعث تخریب رنگ و گچکاری سقف طبقه آخر شود .

تمامی طبقات دارای معایب و مزایا مختلفی هستند که دقت در بررسی آنها میتواند آسایش بیشتری برای خریداران فراهم کند.

و در آخر:

 شما میتوانید در تمام مراحل خرید ملک از راهنمایی مهندسان و مشاوران خرید ملک گروه راشا بهره مند شوید. همچنین وکلای حقوقی ما در بحث عقد قرار داد در کنار شما خواهند بود تا شما با آرامش واطمینان خاطر خرید خود را انجام دهید.