اینکه الان خانه بخریم یا دست نگه داریم یکی از سوالات همیشگی خریداران خانه است. البته این نگرانی ها با توجه به نواسانات بازار افزایش یافته است و خریدار را درباره اینکه خرید ملک از نظر سرمایه گذاری در زمان فعلی کاری درست است را به شک میاندازد. ما در این مقاله نکاتی را به شما می گوییم که سرمایه گذاری بهتری در این باره داشته باشید.

طی 50 سال اخیر و تغییر سبک زندگی ایرانیان  همیشه املاک شامل زمین، خانه، آپارتمان، املاک تجاری شاهد رشد روز افزون ارزش مالی آنها می باشیم. این افزایش قیمت همیشگی، در خیلی از مواقع از بحث تورم جدا بوده و در مواردی که ما شاهد ثبات قیمت دلار و یا طلا بوده ایم اما ارزش و قیمت املاک با توجه به عوامل گوناگون بالاتر رفته.

قبل از تصمیم به خرید خانه و یا انصراف از آن بیایبم عوامل مختلف اثر گذار روی قیمت ملک را بررسی کنیم

  • نوسانات قیمت ارز نسبت به ریال

همانگونه اکثر مردم تجربه کردند و می‌دانند در کشور ما افزایش قیمت ارز روی اکثر کالاها و خدمات اثرگذار است و به طور حتم افزایش قیمت دلار به صورت شوک و ناگهانی باعث بالا رفتن قیمت املاک می‌شود, گاهی پس از افزایش ناگهانی قیمت به دلیل فاکتور‌های روانی مردم اکثرا شروع به خرید خواهند کرد و همین دلیل بالا رفتن بیش از پیش قیمت ها بیش از ظرفیت واقعی آن می شود. بعد از دوره ی چند ماهه قیمت ها مدتی ثابت مانده و شروع به عقب‌نشینی خواهند کرد به خصوص که بیشتر کسانی که از قبل قصد خرید داشتند به قیمت بالاتر خرید خود را انجام داده و بازار از خریدار خالی شده و کسانی هم که به دلایل متعدد قصد فروش فوری دارند .در این شرایط عرضه ی زیاد و تقاضا کم باعث عقب‌نشینی اندک قیمت ها گشته ولی اصلا به قیمت های قبل از گرانی دلار بر نخواند گشت.

افزایش قیمت مصالح و دستمزدها با سرعت کمتر نسبت به ماشین و آپارتمان دلیل افزایش با تاخیر قیمت ملک می باشد که پس از چند ماه از شوک قیمت ها اتفاق خواهد افتاد و ادامه دار خواهد بود.

  • تغییر آرایش شهر

در خیلی از شهرهای کشور با تغییر جمعیت، یا ایجاد امکاناتی مثل مترو یا دسترسی ها و احداث بزرگراه‌ها اصلاح خیابان ها، ایجاد پارک‌های جدید، شروع ساخت وساز‌های جدید، تغییر بافت ساختمان های قدیمی به نوساز در محله، احداث مراکز خدماتی یا تفریحی، تعلق گرفتن وام‌ها به بافت‌های فرسوده و بسیاری از این موارد باعث ایجاد ارزش افزوده ای برای ملک خواهد شد که علاوه بر افزایش قمیت سراسری قیمت ها در کشور می باشد.

  • پیوستن مناطق حاشیه شهر به بافت اصلی شهر

همه ما تجربه این افزایش قیمت ها را داریم. برای مثال منطقه سعادت آباد تهران در اوایل دهه 60 از کمترین امکانات برخوردار بود و به نسبت به منطقه 1 تهران مانند نیاوران و فرمانیه قیمت بسیار کمتری داشت ولی در عرض کمتر از 2 دهه با ساخت و سازهای فراوان ایجاد دسترسی های مناسب از جمله چندین بزرگراه قیمت هایی برابر با بهترین نقاط تهران پیدا کرد. مناطق دیگری مثل پونک, شهران بولوار فردوس, جنت آباد و امروزه منطقه چیتگر واقع در منطقه 22 تهران شاهد هستیم  که این همان ارزش افزوده ملک است که جدای بحث تورم وگرانی میباشد.

  • افزایش جمعیت و تقاضا در منطقه

با هر افزایش جمعیتی در هر منطقه ای میتوان با اطمینان پیش بینی کرد که قیمت املاک در آن منطقه افزایش پیدا خواهد کرد. البته رشد قیمت های مسکونی تجاری, اداری, باغات و ویلا ها یکسان نخواهد بود. برای مثال در شهر هایی که جمعیت شروع به افزایش پیدا میکند ابتدا قیمت خانه ها بالا میرود بعد از سکونت جمعیت با توجه به نیازهای جدید قیمت املاک تجاری به خصوص مغازه ها و بعد از چند سال واحد های اداری و مناطق ویلایی اطراف بالا خواهد رفت. این موارد را در مناطق شرقی تهران به خصوص شهر جدید پردیس شاهد بودیم. امروزه شاهد رشد دو چندان قیمت های املاک  در دهه اخیر در این شهر را شاهد بودیم که اثر خود را با رشد جمعیت در شهرهای اطراف از جمله بومهن و رودهن ,دماوند همچنین تمامی شهرک ها و مناطق ویلای شرق استان تهران با سرعتی بسیار بیشتر از قیمت ارز گذاشت.

  • تغییر کاربری منطقه

تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به صنعتی و یا ویلایی و همچنین تغییر بافت منطقه مسکونی به اداری یا تجاری یکی از دلایل افزایش قیمت می‌باشد.

پس اگر متوجه میشویم در منطقه ای امکان این اتفاق است و یا در بعضی از املاک اطراف  تغییر کاربری شروع شده موقعیت مناسبی برای خرید ملک و سرمایه گذاری می باشد.

  • شهرهای جدید

ایجاد شهرهای جدید توسط دولت که به مرور با اتخاذ سیاست هایی و ایجاد امکانات جدید در این شهرها مردم تشویق به سکونت در این شهرها می‌شوند.

  • احداث امکانات زیرساختی و رفاهی

احداث پروژه های بزرگ در نزدیکی و یا داخل بعضی شهرها مانند فرودگاها, بزرگراه ها, خط آهن, کارخانه ها و بنادر بر ایجاد تقاضای جدید برای املاک و در نتیجه افزایش قیمت تاثیر گذار است.

خرید ملک

اگر  در ایران زندگی میکنید و قصد خرید ملک دارید حتما این مطلب را بخوانید!!

حال با تمامی تفاسیر و تجربیات در سالها و دهه های گذشته شاهد این مطلب بوده ایم علارغم ساخت‌و‌سازهای فراوان همچمنان  بازار ملک دارای تقاضاهای جدید می‌باشد.

به جز در مدت کوتاه 6 ماهه که پس از افزایش قیمت دلار اتفاقات هیجانی در بازار رقم می خورد تنها سرمایه‌گذاری و پس انداز قابل اطمینان که در دراز مدت همراه با سود سرشار و در کوتاه مدت حفظ سرمایه می باشد خرید ملک است .در تمامی آمارها و تجاربی که وجود داشته حتی اگر شخصی با بودجه  اندک وبا گرفتن وام و قرض که در سالهای اولیه با سختی همراه خواهد بود اقدام به خرید ملک کند در عرض چند سال با وجود تورم سالیانه و کم ارزش شدن بدهی ها و افزایش  ارزش قیمت ملک خریدار سود قابل توجهی خواهد داشت.

مهندسین گروه راشا در کنار شما خواهند بود تا با انتخابی مناسب در خرید ملک ,سرمایه گذاری مطمئن داشته باشید.ِ

خرید ملک