انواع نمای ساختمان و مزایا و معایب آن

وقتی پای مصالح برای نمای ساختمان به میان میآید، N تا گزینه وجود دارد که می‌تواند شما را گیج کند. برای اینکه در مورد انواع نمای ساختمان دچار سردرگمی نشوید، اجازه دهید در مورد انواع نمای ساختمان و مزایا و معایب آن بحث کنیم. این اطلاعات مطمئنا به شما کمک میکند تا راحت و حساب شده تصمیم بگیرید و ساخت نما و یا خرید خانه را به نحو احسن به پایان برسانید.

نمای سنگی

روکشهای سنگی یکی از گرانترین نما های ساختمان هستند. این روکش‌ها در 2 گزینه‌ی متفاوت موجودند، سنگ واقعی و سنگ مصنوعی. نصب نمای سنگ کار بسیار پر زحمتی بوده که هزینه را بالا می‌برد. این سیستم روکش جلوهای بسیار شیک و طبیعی به ساختمان می‌بخشد و از ماندگاری بالاتری نیز برخوردار است. این نوع نماها همچنین در برابر درجه حرارت شدید، رطوبت، آتش سوزی، و حشرات مقاوم بوده و اصلا نیازی به نگهداری ندارند.

نمای فلزی

 نمای فلزی بیشتر در ساختمان‌های سبک تر و و مدرن به کار می‌روند. روکش نمای آلومینیوم و فولاد رایج‌ترین فلزاتی هستند که در اینجا استفاده می‌شوند. اگر بخواهیم با نکات مثبت شروع کنیم، باید بگیم که فلزات از آسیب در برابر آب در امانند چون کپک نزده و پوسیده نمی‌شوند. آنها به نگهداری بسیار کمتری نیاز دارند، کم رنگ نمی‌شوند، با محیط زیست سازگار بوده، و در برابر آتش و حشرات مقاومند.

حالا بریم سراغ نکات منفی، اگر به درستی چسبیده نشده و جلا داده نشوند، دچار تغییر رنگ و زنگ زدگی می‌شوند. از آنجا که روکش نمای آلومینیومی فلزی نرم است، از ضربهی سنگ، توپ بیسبال، و سنگ مصون نیست. در مورد روکش نمای فولادی باید گفت که این روکش‌ها سنگین هستند، بنابراین به زمان بیشتری برای نصب نیاز دارند که این امر هزینه‌ی کلی را افزایش می‌دهد.

نمای ساختمان فلزی

نمای چوبی

سیستمهای روکش چوبی در شینگلها و پلانکها وجود دارند. چوب مورد استفاده در این نوع روکش معمولا از درختان سرو، کاج، و بلوط تهیه می‌شود. چوب گزینه‌ی مناسبی برای محیط زیست بوده و عایقبندی، دوام و مقاومت در برابر هوای خوبی نیز از خود نشان می دهد. ولی وقتی نوبت به نگهداری میرسد، چوب نیاز به نگهداری بیشتری دارد، یعنی یک درمان شیمیایی سالانه به منظور محافظت در برابر موریانه‌ها.

نمای سفالی

نماهای سفالی نماهای سازگار با محیط زیست و محکم جدیدی هستند که باعث بهتر شدن ارزش و ظاهر طراحی سازه‌ی ساختمان می‌شوند. نماهای سفالی نه تنها زیبا به نظر می‌رسند بلکه نسبت به سایر مصالح ساختمانی از مزایای بسیاری مانند دوام، نگهداری حداقل، عایق بندی حرارتی، ماندگاری طولانی و مقاومت در برابر آب و هوا برخوردار بوده و نیز جذابیتی همیشگی دارند. نماهای سفالی در حال تبدیل شدن به اولین انتخاب معماران مدرنی است که میخواهند اثر انگشت دوستدار محیط زیست خود را در جهان به جای بگذارند.

نماهای کامپوزیتی

نماهای کامپوزیتی از پانلهای الیاف کامپوزیت ساخته شده‌اند؛ این نماها جایگزینی خلاقانه برای مصالح انواع نمای ساختمان امروزی هستند. نماهای کامپوزیتی پانلهای با قالب بزرگند که می‌توانند به راحتی به هر اندازه یا شکلی تبدیل شوند و مجموعه‌ای از گزینه‌های طراحی را در اختیار شما قرار دهند. این پانلها مزایای گوناگونی دارند، که جذب آب کم، تاب برداری صفر، استحکام بالا، مقاومت در برابر آتش، روکش کاری خشک، نصب آسان و عدم نیاز به نگهداری تنها نمونه‌ای از این مزایاست.

نمای-کامپوریتی

جمع‌بندی درباره انتخاب میان انواع نمای ساختمان

ساخت نما کار پر هزینه‌ایست که اغلب تا 35% از کل هزینههای ساخت را در بر می‌گیرد. این صرف هزینه منطقا ارزشمند است چون در کاهش هزینه‌های انرژی و افزایش میانگین عمر ساختمان سهم بسزایی دارد.

اجرای درست ساخت نما بسیار مهم است چون می‌تواند به طور قابل توجهی نورپردازی، گرمایش، و تهویهی سازه را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که در نمای ساختمان فاکتورهای بسیاری وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند، اما یکی از نگران کننده ترین این فاکتورها، انتخاب مصالح درست است. همچنین، لازم است بعد از در نظر گرفتن یک سری از فاکتورها در مورد مصالح نمای مناسب تصمیم گیری کنید. این فاکتورها عبارتند از:

  • ضد آب بودن
  • بازده انرژی
  • زیبایی شناسی و بافت
  • تطبیق پذیری
  • سازگاری با محیط زیست
  • دوام
  • هزینه